7 dobrých rad před společnou dovolenou

Čas letních dovolených je tady, zvažujete že byste svého domácího mazlíčka vzali s sebou například k moři? Přinášíme vám tedy několik užitečných tipů a rad, jak si dovolenou užít bez starostí a zbytečného stresu z cestování.

1.  Navštivte veterináře 

Krom toho, že se ujistíte, že je v pořádku, tak každé zvíře, které opustí Českou republiku, musí být očipováno (pozor, samotné tetování už do celé řady zemí dávno nestačí!) a mít očkovací průkaz, ve kterém budou záznamy o všech potřebných očkováních (nutností je očkování proti vzteklině). Veterinář vám také vydá cestovní pas (povinný už od roku 2004!).

Veškeré bližší informace a pravidla nutná k tomu, aby váš pes mohl cestovat s vámi, najdete tady na stránkách Státní veterinární správy. Myslete také na to, že každý stát požaduje odlišné druhy očkování, aby psa vpustil na své území.

2.  Pozor na nemoci přenášené hmyzem

Chystáte-li se na Jih Evropy, počítejte s tím, že se zde vyskytují jiné typy hmyzu a parazitů než v jeho přirozeném prostředí. Proto se poraďte s veterinárním lékařem o vhodné formě antiparazitární ochrany proti komárům a klíšťatům, které nebezpečné nemoci přenášejí.

Komáři okolo Středozemního moře přenášejí původce onemocnění dirofilariózy, takzvané srdeční červivosti. Původcem je hlístice vlasovec psí, která parazituje v srdeční předsíni, komoře, v plicních cévách, nebo v podkoží. Dle stupně postižení srdce můžeme pozorovat různé příznaky od unavitelnosti po zátěži, kašel až po vyhublost, bledost sliznic a apatii. Další nebezpečné onemocnění, mezi které patří babezióza, ehrlichióza a ricketsióza, jsou přenášené klíšťaty. Babezióza způsobuje akutní rozpad červených krvinek a u psa může docházet k šoku z poklesu krevního tlaku. Mezi příznaky patří nechutenství, horečka, apatie, krev v moči a žloutenka. Nejlepší prevencí je zabránit přisátí klíštěte vhodným antiparazitárním přípravkem, jako například obojkem, nebo aplikací spot on pipety do oblasti lopatek. Na trhu je mnoho antiparazitik s různou délkou účinku a výběr toho správného konzultujte s veterinářem“ doporučuje veterinářka MVDr. Dagmar Tarkošová.

Mnohde můžete se psem i na pláž – konkrétní místa v Chorvatsku čtěte tady (v našem dřívějším článku)

3.    Přeprava letadlem – dobře zvažte!

Nejdřív si zjistěte, jestli jestli vámi zvolená letecká společnost vůbec zvířata přepravuje. U většiny nízkonákladových leteckých společností to totiž není možné.

Většinou může pes cestovat pouze jako „náklad“ v zavazadlovém prostoru. Sice samozřejmě ne jako úplně běžný kufr, ale i tak opravdu zvažte, zda zrovna tohle chcete podstoupit – tedy především, zda to zvládne váš pes.

V kabině pouze do 8 kg! Menšího pejska si nejspíš budete moci vzít přímo do kabiny letadla. I na to ale jsou jasně daná pravidla. Zvíře (malý pes nebo kočka, případně fretka apod.)musí i s přepravním boxem vážit maximálně 8 kg (to se může lišit podle letecké společnosti, u některých aerolinek může být horní hranice až 10 kg). Maximální rozměr přepravního boxu je 48 x 32 x 29 cm a zvíře si v něm musí pohodlně lehnout, sednout, stoupnout a také musí mít prostor, aby se mohl otočit. Před cestou si také zjistěte, jak to je s přepravními boxy na daném letišti. Dříve bylo běžnou praxí, že se přepravní klec dala na letišti vypůjčit, nyní ale tuto službu poskytují jen některé aerolinky.

4.    Když jedete autem

Pes by neměl sedět na přední sedačce ani by se neměl volně pohybovat, aby neohrozil bezpečnost posádky. Ideálně by měl být v zavazadlovém prostoru odděleném mříží. Pokud pes cestuje na zadní sedačce, musí být upoután do bezpečnostního postroje. Zároveň byste měli pamatovat na to, že každé 2-3 hodiny byste měli zastavit, abyste psa vyvenčili as ideálně aby se mohl chvíli proběhnout. Když dáte do auta pejskovi jeho oblíbený pelíšek nebo deku, můžete zmírnit stres z přepravy.

Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje nechat úplně stažené okno během jízdy – hrozí zánět spojivek nebo uší! Nemluvě o hrozbě úrazu. Hlavně psa NIKDY nenechte v zaparkovaném autě!!! Na slunci se teplota uvnitř auta může už během pár minut vyšplhat do nebezpečných výšek!!!  Pokud už nutně musíte na chvíli zastavit, zaparkujte ve stínu, nechte lehce pootevřená okénka a zajistěte přístup k čerstvé pitné vodě. Hlavně se pak co nejrychleji do auta vraťte!

5.    Ve vlaku: vždy na vodítku a s náhubkem

Pokud se vaše domácí zvíře vejde do přepravního boxu o rozměrech 90 x 60 x 40 cm, potom je box považován za příruční zavazadlo a zvíře s vámi může cestovat úplně zdarma. Schránka je stejná, jako musíte mít do letadla – musí tedy být zcela uzavíratelná a mít nepropustné dno.

Větší zvíře s vámi může cestovat pouze 2. třídou. Pes zároveň musí mít náhubek a vodítko (na krátko) a nesmí být sedět na sedadle. Za jeho přepravu samozřejmě zaplatíte – cena se liší podle počtu kilometrů.

6. Cestování s bull plemeny

I když mnozí víme, jak jsou mylná všemožná omezení některých psích plemen, musíme se s nimi na cestách vypořádat…

Zde najdete detailní informace, jak s bull pejskem na cestu do Chorvatska.

7.    Na co nikdy nezapomenout?

Především nesmíte zapomenout na očkovací průkaz a cestovní pas. Stejně jako před cestou uzavíráte cestovní pojištění pro sebe, můžete ho uzavřít i pro vašeho psa/kočku.

Samozřejmostí je dostatek krmiva, vody (na cestu) a pamlsky. Určitě vezměte i základní léky, ať už jde o desinfekci, antibiotickou mast, tablety proti průjmu nebo zvracení a hodit se vám může i obvaz, případně náplasti. Rovněž doporučujeme vzít s sebou základní pomůcky jako kartáč, hřeben, hadřík, ručník, náhradní obojek, postroj, vodítko a náhubek.

Už jsme zmínili i oblíbený pelíšek – aby se pejsek cítil i v novém prostředí “jako doma”.

Pokud si na

Show Buttons
Hide Buttons