Veterinář radí: Co by psi a kočky neměli jíst

Není na škodu připomenout si, před čím máme chránit naše miláčky v zimě – hlavně v souvislosti se „svátky přežírání“ (často se jim říká „svátky klidu“, ale ruku na srdce – kdo je dnes opravdu dokáže prožít 100% v klidu?)… Doplňujeme tímto Veterinární poradnu z aktuálního čísla (12/20-01/21, vychází 1.12.2020). Odpovídá MVDr. Jan Krhut z pražského VETCENTRA.

Pane doktore, proč není dobré cpát psy/kočky cukrovím, bramborovým salátem a smaženou rybou či řízkem? Co takové jídlo napáchá v trávicím traktu zvířete, které je celoročně krmeno zdravě – kvalitními granulemi, konzervami nebo i B.A.R.Fem?

Zažívací trakt psů a koček je odlišný od toho našeho. A každá změna krmení může napáchat velké škody. Natož pak smažené jídlo a tučný salát, po kterém je špatně často i nám…

A jak dlouho pak trvá, než se zažívání vrátí do normálu?

Způsobené problémy a doba obtíží záleží na konkrétním jedinci. Jsou tací, kterým to nevadí, jelikož od stolu dostávají každou chvíli něco. Ale u většiny to končí bolestí břicha, zvracením, průjmy a často také zánětem slinivky, který může skončit i úmrtím zvířete.

Je pravda, že když psa krmíme B.A.R.Fem, je jeho zažívání odolnější na případné nevhodné potraviny? Případně třeba i na to, že na procházce sní něco ne zcela ideálního (trus od jiného psa, vyhozené odpadky apod.)?

Přijde na to. Jsou psi, kteří sežerou kde co, a nikdy jim nic není. Jiní venku jenom něco olíznou, a mají na týden vystaráno.

Ano, je jasné, že psi, kteří jsou na B.A.R.Fu, mají pestřejší stravu oproti komerčním granulím a konzervám, a tak by měli být logicky odolnější. Ovšem taková uzená makrela udělá zle každému psovi…

Lze ovšem krmení syrovou potravou doporučit úplně každému? Co třeba psi/kočky na dietě (např. ledvinové)? Co ale mají dělat lidi se zvířetem ledvinářem, kterému prostě dietní granule či konzervy „nejedoua pochopitelně ho nechtějí trápit hlady?

Jsou pacienti, kteří mají krátkodobě, nebo i často doživotně nastolenou dietu, která má co nejméně zatěžovat jejich orgány – ať už ledviny, játra, slinivku nebo celý zažívací aparát. U nich je samozřejmě nejlepší podávat komerční krmení, kde víme, že zvířeti neubližujeme. Nicméně tyto krmné směsi jsou velmi často méně chutné. V těchto případech je možné psům nebo kočkám vařit, ale je nutné dbát na přesné poměry jednotlivých složek potravy.

Zpátky k Vánocům – někdo se snaží energetickou náročnost vánočních jídel řešit i tím, že používá náhražku cukru xylitol, tj. březový cukr. Prý je ale pro zvířata smrtelně jedovatý?

Ano, xylitol je pro zvířata jedovatý. Ale záleží především na množství. Při velké expozici této látky může dojít k hypoglykémii, poruše funkce jater a ledvin a k problémům se srážlivostí krve. Vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Nicméně i stejné množství cukroví s normálním cukrem udělá zvířátku velkou neplechu.

XYLITOL & psi (doplněno redakcí):
Požití umělého sladidla způsobí u psa masivní uvolňování inzulinu, klesne hladina cukru v krvi, což se zhruba do půl hodiny projeví akutní slabostí, křečemi, ztrátou koordinace, někdy pes i zvrací. Během dalších 15–20 minut může pes upadnout do kómatu… A pozor, při požití většího množství hrozí až selhání jater! Proto je včasná návštěva veteriny tím nejlepším řešením.

Vánoční svátky nejsou ovšem pro zvířata „nebezpečné“ jen podáním nevhodných „dobrůtek, ale třeba i výzdobou… Slyšela jsem o případu, kdy život kocoura ohrozila „stříbrná“ lamela ze stromku a muselo se mu při náročné operaci rozříznout celé střevo. Máte podobné zkušenosti?

Kočky jsou přímo specialistky na požírání ozdob a nejrůznějších nití a provázků. Často si s nimi jen tak hrají, okusují, až je spolknou. Když jsou krátké a kočka má štěstí, tak jí projdou skrz celý zažívací trakt a majitel si toho ani nemusí všimnout. Obvykle ale dojde k tomu, že se někde zachytne a způsobí život ohrožující stav. Pak nalézáme různé provázky zachycené třeba pod jazykem, které vedou až do střeva, které je na něj navlečené a třeba i prořízlé nebo odumřelé. Podle toho, kdy se k nám pacient dostane…

A co třeba rozbité vánoční ozdoby? Mohou se třeba zapíchnout do žaludku?

V dnešní době nedělají vánoční ozdoby takový problém, protože bývají skleněné dekorace nahrazeny plastovými a nerozbitnými. Pokud přece jenom zvíře pozře nějaký střep, záleží na velikosti. Někdy se můžeme pokusit střep vyjmout ze žaludku endoskopicky, jindy to skončí otevřenou chirurgií. Menší kousky mohou projít, ale hrozí riziko zaseknutí v oblasti střev, což je opět vážný a akutní stav. Vždy je lepší prevence.

Z REDAKČNÍ POŠTY: Kampylobakterióza u kočky

Jde o případ kočky, u níž byla zjištěna „Campylobacterie“. Přišlo se na ni až po opakovaném testování trusu. Co tato bakterie přesně způsobuje?

Campylobacter je tyčkovitá bakterie napadající zažívací trakt většiny teplokrevných zvířat, způsobuje hlavně průjmy. Kočky patří zrovna k těm odolnějším. Nicméně se u nich často vyskytuje jako součást normální mikroflóry ve střevě, tudíž ani nemusí způsobovat žádné obtíže.

Jaká je léčba?

Jedná se o bakterii, tedy patogen, který se dá léčit pomocí ATB. Někdy záleží na citlivosti a době používání. Pokud se jedná o opakovaný problém, je lepší před vysazením ATB udělat kontrolní mikrobiologické vyšetření. Pro lepší průkaz původce je použití PCR diagnostiky.

Vždy po delším podáváním ATB je dobré podávat zvířeti probiotika, někdy i zároveň.

(Rozhovor vyšel v časopisu HAF & MŇAU č. 11-12/2019)

Show Buttons
Hide Buttons