I love naked – Víkend bezsrstých plemen psů 2023

První Víkend bezsrstých plemen psů se konal v roce 2022, druhé společné setkání obdivovatelů psích naháčů se uskutečnilo letos, a to opět v oblasti Železných hor u přehrady Seč. Díky vstřícnému přístupu města Seč a především manažerky autokempu paní Taťány Vojtěchové si účastníci mohli v klidu se svými psími parťáky užít pohodový čas nejen v kempu, ale i u vody na krásné písečné pláži.

Datum konání bylo zvoleno tak, aby zde účastníci oslavili nově vzniklý Mezinárodní den bezsrstých plemen psů, jehož pohyblivé datum připadá na druhou sobotu v měsíci červnu.

Akce je vhodná nejen pro majitele a chovatele naháčů, ale i pro ty, kteří je chtějí poznat. Budoucí majitelé mají možnost poznat naháče takzvaně „na vlastní kůži“. Takovou příležitost ocení hlavně alergici, kteří mohou otestovat reakci svého organismu na jejich dotek a sliny. Pes bez srsti může být pro alergiky dobrou a často jedinou alternativou, jak žít se psem. Je ale lepší případnou alergickou reakci dostatečně ověřit různorodým kontaktem, jako jsou pohlazení, otření psa o tvář, olíznutí, mnutí očí apod. Alergik by toto testování neměl podceňovat a pro jistotu by měl být vybaven antihistaminiky.

Program byl nejen zábavný, ale také edukativní. „Prostě se snažíme, aby vzniklo přátelské prostředí, které lidi sbližuje. Minulý rok byl pro účastníky Víkendu bezsrstých plemen psů připraven užitečný workshop První pomoc psům Viento s paní Bc. Katkou Šponarovou, kde si zájemci vyzkoušeli i resuscitaci „nanečisto“. Letos jsme byli nadšeni, že se spoluprací souhlasil i uznávaný trenér zvířat RNDr. František Šusta PhD. Ten účastníkům představil základní principy pozitivního posilování, které si mohli vyzkoušet v praktických cvičeních. Jedním z nich byla komunikace mezi psem a člověkem pomocí chrastítka, klikru a pamlsku.“ doplňuje pořadatelka MgA. Renata Horová, která stojí za různorodými aktivitami komunity milovníků psích naháčů, které organizuje pod názvem I love naked.


Účastníci víkendu si mohli vyzkoušet vodní sport paddleboarding, který může se svým psem provozovat skutečně každý. Jde o obdobu balančního cvičení, při kterém rovnoměrně zapojujete široké skupiny svalů celého těla vy i váš pejsek. Zapůjčení paddleboardů a úvodní školení zajistil Lukáš Uncajtík (SUP Pardubice) a tak mohlo přehradu brázdit dohromady 26 těchto plavidel s psími naháči. Začátečníci trénovali blíže břehu a pokročilejší se vydali na cestu kolem nedalekého ostrova, odkud mohli spatřit i zříceninu hradu Oheb, kterou mnozí účastníci v podvečer navštívili.

Odpoledne proběhlo vyhlášení vítězů dopoledního programu a to v zábavných kategoriích: Aktivní účastník workshopu (majitelka fen amerických bezsrstých teriérů), Nejmladší pes (desetitýdenní pejsek plemene americký bezsrstý teriér jménem Electrom), Nejstarší pes (patnáctiletá fenka čínského chocholatého psa Ines), Nejvíc přihlášených psů (čtyři fenky ABT Pepper, Lover, Maggie, Shaggie které přihlásili Lešnerovi), Největší pes (osrstěný peruánský naháč Smin), Psí kapitán (fenka čínského chocholatého psa Karolínka), Rozený mořský vlk (vyhrál majitel mexického naháče, který díky potapěčské výbavě zachránil utopené dioptrické brýle jedné účastnice), Nejlepší posádka (Lukáš a jeho fenky ABT Brownie a Daphne), Za styl (vyhrála paní Míla a její Čiroušek). Výherci získali krásnou trofej s motivem psích naháčů, diplom a dárkový balíček od generálního sponzora, společnosti Pučálka s.r.o.

Speciálně pro příležitost tohoto setkání vznikla originální módní kolekce pro psy s vlastním motivem plemen čínský chocholatý pes, mexický naháč, peruánský naháč a americký bezsrstý teriér. Ve spolupráci s OkkI byly ušity šátky, tílka a overálky pro psy.

Zajímavostí je že fotograf Marek Matík zaznamenal událost také pomocí dronu a tak se můžete potěšit fotografiemi z méně obvyklé perspektivy.

Akce I love naked jsou neziskové a obvykle se jich účastní okolo 45 pejsků a podobný počet jejich majitelů. Už je skoro samozřejmostí, že je pro účastníky připravena nějaká drobná pozornost. Tentokrát byl pro každého psího účastníka připraven uvítací balíček s ochutnávkou granulek Marp a Doxneo a druhá dárková taštička s diplomem za účast, s časopisem, vzorečky a dalšími pěknými dárečky.

„Návštěvníci se radovali nejen z krásných výher, ale také z bohaté tomboly. Výtěžek z prodeje tombolových lístků byl vybrán pro organizaci Psí senioři v nouzi. O jejich prodej se postaral dobrovolník Honza Lešner, bez jehož nasazení bychom jistě nebyli tak úspěšní. Poděkování patří nejen účastníkům, kteří nakoupili velké množství tombolových lístků, ale také našim stědrým sponzorům: Pučálka, Marp, Doxneo, Geloren, Venzymel, Incapet Collagen, Zelená Země, Fatra, Pet Expert, BiBi food, Little Styler – dog salon & spa, Svět psů, Medovník original, Mucha sekt, Lebeddie, Energyvet, MiDent, Obodog, Šumavěnka, Repelent Predator, Nakladatelství Plot, Hafšijem, Chorche’s Tattoo Studio, What the Dog, Sbshoes, SNiky design, Aptus.  Máme radost, že se podařilo získat jedenáct tisíc korun, které pomůžou uhradit veterinární péči a plánované operace fenky bígla Pixie “ dodává organizátorka.

V okamžiku, kdy je úspěšně zakončen jeden ročník, nastává období plánování ročníku nastávajícího a proto pro vás máme pozvání od pořadatelky: „Srdečně zveme, všechny, kdo by se rádi připojili na kteroukoliv z našich akcí. Pokud vás článek zaujal, nebo pokud byste se rádi zúčastnili některé z plánovaných akcí, tak I love naked najdete na FB, IG nebo na webu www.ilovenaked.cz.“

Majitelka dvou fen amerického bezsrstého teriéra Tao a Sofije, pořádá už od roku 2018 pod názvem I love naked pravidelná setkání milovníků naháčů. Paní Renata Horová je mimo jiné autorkou publikace o bezsrstých plemenech psů “Temperamentní optimista americký bezsrstý teriér”, první takové v České republice. Kniha pojednává nejen o plemeni americký bezsrstý teriér, ale také o čínském chocholatém psovi, peruánském a mexickém naháčovi. I love naked je platformou, kde mohou majitelé těchto plemen sdílet své zkušenosti. Do roka se koná minimálně pět akcí: Jarní procházka, největší akce – Víkend bezsrstých plemen psů, Letní procházka, oblíbená halloweenská procházka s názvem Haló ven a Vánoční setkání. Fanoušci I love naked se mohou těšit i na online akce. Jednou z nich je Tajný Ježíšek, inspirace přišla ze zahraniční, kde existuje tradice nesoucí název Secret Santa, kdy se přihlášení zájemci náhodně propojí a vzájemně se obdarují. V roce 2020 se komunitě I love naked navzdory Covidu podařil zápis rekordu Agenturou Dobrý den „Nejvíce psů bezsrstých plemen na jednom místě“ do České knihy rekordů. I love naked se snaží nabízet program pro celou komunitu nadšenců kolem psích naháčů. Nejen pro chovatele byla určena zajímavá přednáška: „V květnu jsme ve spolupráci s laboratoří Genomia a paní Mgr. Markétou Dajbychovou připravili odbornou a zajímavou online přednášku o genetice bezsrstých psů.“

Show Buttons
Hide Buttons