Jak vybrat nejlepší granule pro psa nebo kočku a na co si dát pozor

Každý páníček chce, aby se jeho pejsek nebo kočička měli co nejlépe. K tomu patří dostatečná pozornost, vhodná hračky a vybavení a samozřejmě správná potrava. Jenže je to podobné jako s výběrem kvalitního jídla pro lidi. Na trhu se objevují granule, které mají lákavou cenu, ale jejich složení je naprosto nevhodné a výrobce se snaží pouze vydělat bez toho, aby mu záleželo na zdraví zvířat. Naštěstí takoví nejsou všichni a stále je možné objevit vysoce kvalitní granule za přijatelnou cenu. Jak tedy na výběr nejlepších granulí a na co konkrétně si dát pozor?

Výběr podle správných parametrů

Při výběru je důležitých hned několik věcí. Věk, velikost a pohybová aktivita zvířete. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu i zdravotní komplikace nebo specifické požadavky. Na základě těchto parametrů se vybírá vhodné krmivo, které dokáže pokrýt nároky a potřeby daného zvířete. Proč jsou právě tyto parametry tak důležité?

Rozdílné požadavky v každém věku

Malá štěňátka se vyvíjí a je důležité dopřát jim nejlepší krmiva pro psy. Mají zvýšenou potřebu vápníku, minerálních látek a vitamínů, což jsou spolu se správným poměrem základních živin stavební kameny při vývoji jejich pohybové soustavy. Špatně vyvinuté klouby nebo svalstvo mohou v budoucnu znamenat skutečně nepříjemný problém a je důležité věnovat výběru krmiva dostatečnou pozornost. To platí pro pejsky v každém věku, kdy aktivní pes v nejlepších letech vyžaduje jiné složení krmení než starší pejsek, který raději většinu dne leží.

Výběr podle plemene pejska

Kromě věku zvířete je důležité i plemeno. Genetické předpoklady vedou k rozdílné výšce a velikosti těla, což si žádá jiné nároky na potravu. Jak vybírat psí krmení může být velmi složitá otázka, ale pro začátek bude stačit, když svoji pozornost omezíte na kategorii nabídky granulí pro plemena, jakého je váš pes. Jedná se totiž o drobné rozdíly ve složení, ale hlavně jde o velikost jednotlivých granulí, které mohou být pro malé pejsky příliš velké a naopak. Není to tedy pouze výmysl firem, že vyrábí více druhů granulí, ale skutečně to má svůj důvod a opodstatnění.

Pohybová aktivita a specifické požadavky

Rozdílná krmiva jsou pro hodně aktivní psy a jiné krmivo se hodí pro pejsky nebo kočičky, kteří většinu času tráví v klidu doma. Kromě sportovní aktivity je důležité vzít při výběru vhodných granulí v úvahu i fakt, zda kočka nemá žádné specifické požadavky. Jak často krmit kočku je individuální otázka a záleží na tom, jak často vaše kočka krmení vyžaduje. Všeobecná pravidla mohou platit pro většinu psů nebo koček, ale stejně se může stát, že zrovna váš domácí mazlíček bude mít zcela jiné požadavky a na to je dobré nezapomínat.

Dávejte si pozor na složení

Při výběru sleduje složení krmení. Kvalitní krmiva pro kočky by měly obsahovat velký podíl masa a minimum přidaných složek, které nejsou přírodní. Orientujte se na taková krmiva, která mají co nejvíce přírodní složení a nabízí vyvážený poměr základních živin. Vhodným bonusem je zvýšený obsah vitamínů a minerálů.

Vyhýbejte se chemickým konzervantům a nepřirozeným látkám

V žádném případě nepořizujte taková krmiva, která jsou plná chemických konzervantů, aromat, barviv nebo jiných nepřirozených látek, které se pouze snaží zvýšit prodej granulí, ale škodí zdraví zvířat. U vhodného složení byste vždy měli přesně vědět, co si pod danou složkou představit. Že maso je čisté maso a že se nejedná o směs s masovým aromatem a podobně. Myslete na to, že sami sobě byste podobné jídlo nekoupili, tak to nedělejte ani svým domácím mazlíčkům a pořiďte jim pouze tu nejlepší potravu, díky které budou zdraví a plni života.

/Reklama/

Foto: Aneta Jungerová
Foto: Aneta Jungerová
Show Buttons
Hide Buttons