Pozor na to – musíte myslet za své psy!

VETCENTRUM Praha:

Minulý týden jsme měli v ordinaci nepříjemný případ přehřátí se smutným koncem. Chceme vás varovat, nepodceňte situace, které vypadají zdánlivě bezpečně!

Co se stalo? Mladíci byli se svým pitbulem v horkém dni u vody. Házeli mu do rybníka aport v podstatě nepřetržitě tři hodiny, protože psa to bavilo a oni měli pocit, že ve vodě se dostatečně ochladí. Pes pak ale začal zvracet, ulehl do trávy a posléze upadl do bezvědomí. K nám už přijeli pozdě.

Důvodem kolapsu pejska bylo nejen přehřátí z horkého počasí a svalové námahy, na které voda nestačila, ale především nedostatečné okysličování organismu. Pes, který chladí, dýchá rychle a mělce, dělá si v tlamě jakýsi “větrák”. Takové dýchání ale nestačí při fyzické námaze, kdy pes potřebuje dýchat zhluboka, aby se správně okysličoval. Kombinace horkého vzduchu, vysoké námahy a dlouhé doby intenzivní zátěže způsobila psovi oběhový kolaps.

To, že pejska nějaká činnost baví a nejeví známky únavy, neznamená, že jej nemůžete uhnat. Vy musíte myslet za něj a přizpůsobit délku a intenzitu zátěže plemeni, jeho zdravotní kondici a okolním podmínkám, v tomto případě především teplému počasí!

Vetcentrum Praha

 
 
Show Buttons
Hide Buttons