Detekce specifických pachů s Hankou Böhme

Srdečně vás zveme na unikátní kurz DETEKCE specifických pachů

Detekce (z lat. de-tegó = odkrývám, odhaluji) znamená zjišťování či odhalování něčeho skrytého.
Výcvik psa na speciální pachové práce je náročný psychicky i fyzicky. Např. policejní psi se učí detekovat výbušniny, lidi nebo jejich části, drogy, peníze, zbraně a střeliva… Hana Böhme se specializuje na výcvik psů na detekci pašovaných zvířat a jejich ostatků.
Oproti tomu nosework (lze přeložit jako „práce nosem“) je nový psí sport. Vznik se datuje do r. 2009 v USA, kde se v Kalifornii uskutečnily i první oficiální závody. Do ČR se tato psí aktivita dostala cca před 5 lety. Je to tedy spíše zábava a koníček, kdežto detekce je cílená práce se psem.

Na detekci lze vycvičit téměř jakékoliv plemeno – nejčastěji se cvičí německý ovčák, belgický ovčák (tzv. malinois), teriér či labradorský retrívr, ale také další plemena – velký knírač, boxer, americký stafordšírský teriér, rotvajler, výmarský ohař, a samozřejmě kříženci…

Steve Austin
zakladatel metody výcviků psů na detekci pašovaných zvířat
Sympatický Australan se kynologii věnuje přes 30 let a za tu dobu už má mnoho úspěchů – přednášel pro americkou policii, spolupracuje s vládními a dalšími institucemi po celém světě na vyhledávání drog, výbušnin a odhalování pašeráků vzácných zvířat, vycvičil prvního australského psa na vyhledávání lanýžů, cvičil psy pro australskou nebo japonskou armádu psy na vyhledávání výbušnin… 
V roce 2004 vycvičil psa pro letiště v japonském Tokiu, který v jednom kufru odhalil části těla tygra. A tímto úspěchem odstartoval novou metodu. „Největší úspěchy zaznamenávám s prací se psy na vyhledávání zbraní, a to zejména s kokršpaněly a anglickými špringršpaněly z pracovních linií. Výstavní psi nejsou příliš vhodní pro jakýkoliv druh detekce. Psi z pracovních linií ale mají velmi silnou schopnost soustředit se na práci,“ prozradil v jednom rozhovoru.

Hana Böhme
Výcviku psů se věnuje už od mládí. Dnes vede psí školu (v České Lípě, ale za klienty dojíždí např. do Prahy), připravuje psy na zkoušky či výstavy a věnuje se i převýchově problémových psů. Absolvovala kurzy výcviku psů u předních světových kynologů (např. byla v Itálii na školení vedené Susan Garrett, Petrou Florschüetz, Turid Rugaas, Katjou Tamminen. Má licenci OBEDIENCE (poslušnost) na pozici stewart a instruktor. 
V roce 2013 založila spolek Dogs For Detection And Protection s širokým polem působnosti v oblasti kynologie (více viz www.hanabohme.cz). O rok později se zapojila do projektu na ochranu ohrožených druhů zvířat v africkém Kongu (více viz www.malinaproslona.cz). Od té doby cvičí psy pro odhalování pašeráků slonoviny a jiných cenných trofejí právě v Kongu. V létě 2016 bohužel řada médií přinesla i velmi smutnou zprávu – když tam při tragické autonehodě zahynula její milovaná fenka belgického ovčáka Cama… 
Psi, které Hanka vycvičí, v Kongu prohledávají zavazadla na letišti nebo v dopravních prostředcích a jsou schopni odhalit pašovanou slonovinu, šupiny z luskouna, maso divokých vzácných zvířat, nebo i zbraně a střelivo. Psy připravuje tady doma v ČR, ale do Afriky také často létá a osobně tam dohlíží na zácvik psovodů a trénink psů přímo na místě. „Snila jsem o tom, že jednou pomůžu africkým zvířatům, kterých ubývá, a to jen kvůli nám lidem. Pokud jim lidé nepomůžou, tak už nikdo!“ vysvětluje Hanka Böhme.

NÁPLŇ KURZU: DETEKCE SPECIÁLNÍCH PACHŮ dle vašeho zadání

FB událost zde

Naučíte se, jak psovi navtiskávat pach a různé způsoby označení (např. zalehnutí, označení štěkáním aj.). 
Celkem 10 lekcí; 1. je teoretická, bez psů, kde probereme možné pachy a vyberete si Váš specifický pach pro detekci.

Kdy: 16.2.2019 ( po dobu 10 týdnů)
První lekce je teoretická bez psů v čase 13:00 – cca 15:00( dle dotazů)
Proběhne v naší klubovně.

Čas: Skupina A 13:00-14:00
Skupina B 14:00-15:00
Skupina C 15:00-16:00

Kde: PESOPARK www.pesopark.cz

V každé skupině maximálně 4 týmy (pes/psovod)

Cena kurzu: 3500,- (v ceně je zahrnutý výcvik, pronájem prostor k výcviku, dopravné lektora)
– Každý účastník po úspěšném absolvování kurzu dostane účastnický list a dáreček pro psa ?

Přihlašovat se můžete na : pesopark@pesopark.cz
– Jméno psovoda
– Jméno psa
– Plemeno
– Věk psa
– Telefon
– Email
– Skupina A/B/C
– Případná omezení

Uzávěrka přihlášek je 2.2.2019 nebo naplnění kapacity

Potvrzujícím emailem vám budou zaslány podklady k platbě. Závazná přihláška bude platná po připsání částky na účet.

Platba za seminář je NEVRATNÁ. Při neúčasti na semináři platba propadá ve prospěch pořadatele, na pokrytí nákladů vynaložených na akci. Platbu je možné převést na náhradníka

Psovod se psem se účastní akce na vlastní nebezpečí. Psovod zodpovídá za případné škody na majetku a újmy na zdraví jiných lidí či psů způsobené jeho psem nebo jím samým. Volné pobíhání psů během akce nebude povoleno. Majitel je zodpovědný za úklid psích exkrementů a odpadků v areálu i v přilehlých oblastech areálu.
Dodržujte pravidla PESOPARKu.

 

Show Buttons
Hide Buttons