BARF – Jak správně začít se štěndem

Co to vlastně znamená BARF?
Ano, je to krmení syrovou stravou, a sice zkratka ze slov „Bones And Raw Food“, což znamená „kosti a syrová potrava“.

„Ten poměr potřebných živin, minerálů atd. nikdy sami doma neuděláme,“ obává se snad každý pejskař-začátečník. A proto jsme tady s naším novým seriálem – abychom vám stručně jasně výstižně řekli, jak na to 😊

Maso je základ

Pes je spíše všežravec, ale maso je naprostý základ jeho výživy. BARF je proto zdaleka nejlepší způsob krmení pro psa, je to návrat k přírodě, k přirozenému krmení. Ale hlavně – dnes už máte k dispozici opravdu pestré možnosti pro tento způsob krmení – od masa přes přílohy až po nejrůznější doplňky… Tak jdeme na to!

Jaký poměr masa a příloh?

To si snadno zapamatujete. Maso tvoří 40 % denní krmné dávky + 40 % mletého masa včetně kostí nebo masitých kostí, přílohy pak zbylých 20 % (nejsou-li individuální požadavky v rámci diety, alergie či nemoci!). Droby nejsou vůbec potřeba a stačí je podávat párkrát za týden v rámci směsi masa a drobů. Pes už není dávno vlk, má denně plnou misku se zdrojem proteinů, vápníku, vitamínů, minerálů apod. V mnoha případech se také stává, že psi droby ani nechtějí, nebo po nich trpí na průjmy.

Štěně má denně dostat do misky potravu o hmotnosti zhruba 7 % z jeho aktuální váhy. Ve věku 2 až 4 měsíců ho krmíme 3-5 x denně, dle časových možností, nejméně však 3x denně. Po ukončení 7. měsíce můžeme krmit 2x denně, případně i jen 1x, dle potřeby psa.

Nezapomeňte štěndo každý týden převážit a poté přepočítat dávku.

První asi 3 dny podáváme mletou čistou svalovinu – nejlépe kuřecí, krůtí, králičí. Máte-li doma štěně do 7. měsíce, podáváte i maso mleté včetně kostí, jelikož zdroj vápníku potřebuje denně. Jako příloha se hodí např. směsi s pufovanou rýží, ovesnými vločkami či instantní jáhly se zeleninou – jen zalijete horkou vodou, necháte 15 minut odstát, zamícháte a podáváte.

„Rozhodně doporučuji nestřídat maso denně, ale nejprve podávat aspoň dva dny jeden druh – zjistíme tak, jak ho pejsek snáší, nemá po něm třeba průjem, nebo na něj není dokonce alergický. Alergie se projevují hned několika indiciemi. Pes má průjem, má růžovou až červenou kůži, olizuje si nebo vykousává tlapky, vrtí hodně hlavou, často se drbe. Zčervenání pozorujeme především v oblasti čumáku, tlapek, uší, hrudi a bříška. Poté druh masa vyřadíme z jídelníčku. V malém % se může stát, že bude pes silně alergický, ale nebojte, u přirozené stravy se dá řešit jakákoli alergie i různé diety, například jaterní či ledvinová. Kontaktujte nás a my vám rádi nastavíme program na míru vašemu miláčkovi. Nejčastější alergen bývá kuřecí a hovězí maso,“ vysvětluje majitelka obchodu LoveBARF Lucie Macková.

Jak správně maso rozmrazit?

Nejčastěji kupujete maso či komplety už zmražené, jak tedy na to? Vyndáte balení z mrazáku, naříznete na několika místech obal a dáte do lednice. Maso by nemělo rozmrzat delší dobu při pokojové teplotě – hrozí množení nebezpečných bakterií!

Zhruba za 24 hodin máte maso krásně rozmražené a můžete ho rovnou dávkovat. Je maso z lednice pořád ještě příliš studené? Nevadí! Po smíchání s připravenou instantní přílohou získá jídlo ideální teplotu.  Doporučuji podávat vždy v pokojové teplotě.

Příklad: dospělý pes váží 10 kg 
Krmná dávka na den = 300 g, tj.:
50 % – 150 g masa
30 % – 90 g masa včetně kosti nebo masitých kostí
20 % – 60 g přílohy (např. směs pufované rýže se zeleninou + ovoce)

Kdy a jak zařadit kosti

Masité kosti přidáme do misky od 1. dne. a to nejdříve ve formě tzv. mletin s kostmi – to jsou už hotové balíčky, které obsahují celá mletá např. kuřata, ale i kachny, králíky, krůty…

Pes je zvyklý trávit přirozenou stravu včetně obsažených kostí. Průmyslově vyráběnou stravou je lidé krmí maximálně posledních 30 let, a to je příliš krátká doba na to, aby psi tuto schopnost ztratili.

Celková denní krmná dávka pak bude (pro 5kilové štěndo do ukončeného 7. měsíce ) vypadat na 1 den takto – celkem 350 g:
40 % – 140 g maso
40 % – 140 g  maso mleté včetně kostí – pro štěně v růstu nezbytné!!!
20 % – 70 g přílohy (např. směs pufované rýže se zeleninou + ovoce)

Vnitřnosti stačí podávat párkrát v týdnu v podobě balíčku míchaného masa včetně vnitřností, řadíme je do dávky 40 %. masa.

A jaké kosti?

Jak už bylo zmíněno, nejprve do krmné dávky zařadíte mletiny, a až poté celé masité kosti. Ty můžete podávat pejskovi ve formě zábavy.  Pozor, zásadně vždy pod dozorem! Popřípadě křídlo, skelet apod. přidržujte – zamezíte tak hltání, které je pro štěnda typické.

Jaké kosti se hodí na pouhé okusování?

Telecí žebra či kosti, hovězí, zvěřinové a vždy jsou vhodnější větší kusy

3x POZOR!!!
Nikdy nedávejte psovi vepřové nožičky, hrozí ucpání zažívacího traktu!
Zásadně nikdy nedávejte psovi kosti vařené či pečené!
Každé jídlo i každý pamlsek podávejte pod dohledem!

Doplňky ano, nebo ne?

Doplňky stravy nejsou vždy potřeba – zejména, je-li pes zdravý a v kondici. Jak se říká, méně je více a u doplňků stravy to platí dvojnásob.

Kdy olej a proč?

Vitamíny A, D, E, K jsou rozpustné pouze v tucích. Oleje střídejte, mají různé hodnoty a pestrost je základ.

Vitamín A najdete v játrech, výrobcích z kozího mléka, mrkvi a špenátu.

Vitamín D najdete v rybách, například u makrel, sleďů a lososů nebo oleji z tresčích jater.

Vitamín E najdete v rostlinných tucích, například v dostupném slunečnicovém nebo řepkovém oleji.

Vitamín K najdete v listové zelenině, například ve špenátu, bramborech, mrkvi, salátu a také jater.

Jakýkoli olej podporuje kůži a srst, nejkvalitnější z dostupných olejů je konopný. Obsahuje vyvážený poměr nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6 , lososový pouze omega 3. Další výhodou konopného oleje je, že se jedná o rostlinný olej, tudíž na něj pesněmůže být alergický.

„Štěně doplňky nutně nepotřebuje, doporučuji vše prvně zkonzultovat,“ zdůrazňuje Lucie Macková z LoveBARF.

Text: red., foto: Helena Nováková a archiv red.

Sdílej na FB, síti X nebo mailem
Schovej ikony