Převrácený psí svět

Když je pes převrácen na záda či na bok, tak se převrátí i jeho svět i jeho hodnoty. Dojde ke zlomení psí duše – protože ten, kterému pes dosud věřil, udělal něco velmi zlého. Zničil psí důvěru, stal se strašákem, instantním zlem, kterého se pes bojí, a tak ze strachu se bojí jakkoli projevit.
Člověk se stal z parťáka tyranem, “dobře vychovaný pes” je ale vlastně troska bez vlastní vůle a osobnosti, podřízený otrok bez vlastní vůle, jehož (ne)chování diktuje strach a nikoli motivace, pomalý a nejistý. Můžeme nazývat lámání psa metodou, tím se ale metodou nestane. Ani s nálepkou “pozitivní trest”. Vždy půjde o násilí.

Po takovém prožitku trvá měsíce, než pes začne znovu věřit. A někdy nezačne nikdy. Promarněná psí láska. Zamysli se!

Neznám nesmyslnější metodu, prý je to podle přírody. Ale v přírodě, ve psí či vlčí smečce je položení SE na záda komunikační signál, který říká já tě nechci ohrozit nevšímej si mne, já tu vlastně ani nejsem. Pes nebo vlk, který je v pořádku a umí komunikovat a zvládat situace, nikdy nepřevrátí jiného psa. Tak proč to dělají lidé?

Proč? 

 • Když je pes neposlušný, musíš se stát “vůdcem smečky” 
  Není lepší naučit psa poslouchat, změnit metodiku výcviku na jinou pro psa pochopitelnou a snadnou.
 • Když se pes nechce nechat ošetřit
  Není lepší naučit psa nebát se ošetření, naučit ho důvěře?
 • Když pes něco nechce
  Není lepší ho naučit aby chtěl?
 • Když je pes agresivní, musíš psa zlomit, potlačit agresi!
  Když pes dělá(vá) co nemá, co nechceme, není lepší naučit ho aby dělal co chceme, a rád? Není lepší pochopit agresi a naučit psa být v klidu zvládnout setkání se psem/člověkem nebo lidský pohyb?

Z každého zlomeného psa je mi velmi smutno, bylo jich jen za minulý týden několik, všichni zbytečně. Každý psí problém, každé chování jde zvládnout bez násilí a nátlaku a hlavně bez zničení důvěry, někdy i snadno, rád s tím pomohu já nebo moji trenéři.

9. srpna 2018, Pavel Bradáč
www.PsychologPsu.cz
www.DobraPsiSkola.cz

Pavel Bradáč píše pro časopis HAF & MŇAU už několik let svůj pravidelný seriál o výchově a výcviku psů (najdete ho vždy na str. 26-27)
Show Buttons
Hide Buttons