Psi, kočky & bezmasá strava – co na to odborník?

Nejnovější móda – nedávat psům/kočkám maso – je trnem v oku mnoha milovníkům, chovatelům, ale i veterinářům a dalším odborníkům. Navíc se o tom čím dál víc diskutuje i na internetu a hlavně sociálních sítích, i proto jsme se rozhodli zveřejnit článek, který vyšel v časopisu (v č. 9-10/2016).

Položili jsme několik otázek na toto téma výživářské specialistce Lucii Applové.

Je pes masožravec, nebo všežravec? Nedávno se do sebe kvůli této otázce dost zuřivě pustilo několik lidí na sociální síti Facebook.

Psi patří do čeledi masožravců, ale na rozdíl od koček nepatří mezi obligátní masožravce. Trávicí trakt psa je relativně krátký a nemá vytvořené rezervoáry potravy. To zvyšuje požadavky na její kvalitu a stravitelnost. Chrup psů je masožravému způsobu života také uzpůsoben (k trhání, kousání a žvýkání potravy). Domestikací však došlo k částečnému prodloužení trávicího aparátu (na rozdíl od vlka), a díky tomu jsou psi schopni přijímat živiny z podstatně širší palety krmiv, jako je například kořenová zelenina, těstoviny, ořechy a ovoce. Ani vlci ve volné přírodě nepřijímají pouze svalovinu, ale nejprve pozřou zažívací trakt kořisti, a s ním i natrávený obsah rostlinného původu. Dále přijímají různé bobule, lesní plody a byliny.

Co si myslíte o nejnovější „módě“ vegetariánů a veganů nutit své psy do podobné stravy, jakou konzumují oni?

Myslím si, že tento typ stravy není pro psy přirozený. Pes i jeho zažívací trakt je přizpůsoben k příjmu bílkovin živočišného původu. Stravitelnost živočišných bílkovin je 80–90 %, zatímco u bílkovin rostlinného původu je to pouze 60 %. Pokud pes nemá dostatek kvalitních bílkovin, po určitém čase se nedostatek projeví na jeho zdravotním stavu i vzhledu.

Je vůbec možné maso něčím nahradit? Mám na mysli u psů, náhražky pro lidi (typu tofu) nás nezajímají. Tedy pokud se tofu nepoužívá jako potrava i pro zvířata?

O náhražce typu tofu pro psy jsem zatím neslyšela. Z rostlin má nejlepší složení bílkovin sója (proto se z ní vyrábí sójové maso). Pro psy ale není sója vhodná, protože může vyvolávat alergie. Nové trendy při výrobě krmiv se ve světě mj. orientují i na využití hmyzího proteinu. Jedná se o vysoce hypoalergenní krmiva. Do budoucna by se tato krmiva mohla využívat také jako alternativa pro „psy vegetariány“.

Na trhu jsou už dokonce i krmiva (granule) speciálně určená pro vegetariánské/veganské psy a kočky. Co tomu říkáte?

Ano, tyto granule jsem už na trhu také zaregistrovala, ale myslím si (jak jsem již uvedla v odpovědích výše), že tento typ výživy není pro psy přirozený. Je to v současné době pouze určitý trend a snaha o využití volného místa na trhu. Otázkou je, jaký vliv budou mít tato krmiva na zdravotní stav psa, bude-li jimi krmen po celý život (a to nemluvím o rizikových kategoriích, jako jsou štěňata, březí a kojící feny a psi ve vysoké zátěži). Organismus zvířat se umí po určitou dobu s nedostatkem živin vyrovnat, ale když tento stav přetrvává dlouho, projeví se to nepochybně i na zdravotním stavu zvířete.

Co se stane se zažíváním psa, donutí-li ho majitel nejíst maso?

Jestliže majitel vyřadí z krmné dávky psa maso, musí bílkoviny a tuk nahradit jiným kvalitním zdrojem. Zdroje rostlinného původu jsou hůř stravitelné, takže trávicí trakt psa víc zatěžují. Zvyšuje se také produkce odpadu. Nebude-li krmná dávka psa vyvážená, projeví se to na jeho vzhledu, kondici a v neposlední řadě také na zdravotním stavu. Změny zdravotního stavu se nemusejí projevit hned, ale až po několika letech či ve stáří, v podobě různých nemocí, poruchami činnosti orgánů nebo zkrácenou délkou života.

Kdo je Lucie Applová

Absolvovala magisterské studium Mendelovy univerzity (odbor Krmivářství) a věnuje se především tvorbě receptur krmiv značky Fitmin a dále též odborným konzultacím se zákazníky.

Máte také dotaz ohledně výživy svého psa/kočky?

Napište nám ho a ty nejlepší položíme odborníkům a zveřejníme v některém z dalších čísel!

Show Buttons
Hide Buttons