Štěně, neposeda, senior: každý věk potřebuje své …

Co by nemělo chybět v psí stravě? Na to není tak jednoduchá odpověď. Záleží na věku, plemeni a zdravotním stavu psa. Jinak je tomu u štěňat a psích seniorů, jinak třeba u psů v zátěži nebo u kastrátů.

Obecně platí, že kvalitní krmivo pro psy má obsahovat především živočišné proteiny (50 – 60 %) a patřičné množství živočišných tuků jako zdroje energie. Nutný je také vyrovnaný poměr vápníku a fosforu (1,2 – 1,4 : 1), odpovídající množství hořčíku, vitaminů D a A, dostatek ostatních vitaminů a stopových prvků (zinek, měď, železo, selen, mangan, jód).

U štěňat jde hlavně o kosti

U štěňat je důležitý správný poměr vápníku a fosforu a odpovídající množství vitaminu D. Vápník a fosfor jsou nezbytné zejména pro zdravý vývin a růst kostí a zubů, ale také pro fungování srdce, svalů a nervové soustavy. Aby je tělo mohlo využít, potřebuje vitamin D, který pomáhá při ukládání vápníku do kostní hmoty a hořčík, který udržuje vápník v rozpuštěném stavu. Právě s vitaminem D bývá problém u BARFování, ve většině případů je ho nedostatek. Sázku na jistotu proto představují kvalitní granule či konzervy s ověřeným, vyváženým složením.

Granule StarVita pro štěňata obsahují 71 % proteinů živočišného původu, lososový olej pro zdravou kůži a lesklou srst a bylinky s prebiotiky pro dobré trávení a nezdolnou imunitu

„Od dobrého chovatele si obvykle krmivo, na které je štěně zvyklé, dovezete spolu s ním. Psi totiž potřebují jednotvárnost krmení, kterému se přizpůsobí žaludeční mikroflóra, a na změnu stravy by si měli zvykat postupně v průběhu alespoň 1 týdne“, vysvětluje Kateřina Böhmová, manažerka komunikace společnosti Mountfield. Pozor ale na překrmování, i když máte pocit, že vám stěně roste přímo před očima. Přemíra bílkovin v krmivu urychlí vývoj měkkých tkání, zatímco kosti se nestačí pořádně vyvinout nebo se vyvíjí nesprávně klouby, vazy, šlachy a dochází k bolestivým růstovým nemocem kostí.

Líní i neposední: S energií je třeba hospodařit

Běžné dávkování je uvedeno na obalech krmiva, měli byste ho však upravovat podle skutečné potřeby. Psům s vyšším výdejem energie můžete klidně přidat, pokud zvíře hodně běhá, rychle energii spálí. Kastrovaní psi to mají naopak. Hrozí jim obezita, takže příjem bílkovin a tuku je třeba omezit. Vyřeší to menší porce a důsledné omezení pamlsků.

Granule StarVita pro dospělé psy obsahují 67 % proteinů živočišného původu, bylinky a prebiotika pro dobré trávení a nezdolnou imunitu. L-karnitin pomáhá spalovat nadbytečné tuky a má příznivý vliv na srdeční činnost. 

U stařečků pozor na klouby

Staří psi potřebují správný poměr živin. Méně se hýbou, takže by měli dostávat granule s menším množstvím bílkovin a tuku, aby netloustli. Zato potřebují více vitaminů a stopových prvků, které si už jejich tělo nedokáže syntetizovat v potřebném množství, a chondroprotektiva (glukosamin a chondroitin), jež chrání klouby a působí proti opotřebení.

Granule StarVita pro starší psy obsahují 60 % proteinů živočišného původu. Jdou lehce stravitelné, šetrné ke staršímu organismu, a přesto chutné a výživné. Jejich složení snižuje riziko obezity. Bylinky a prebiotika podporují trávení a imunitu, chondroprotektiva zajistí správné fungování pohybového aparátu.

Čím se dá psovi přilepšit

Přestože na vás bude koukat smutnýma očima, lidské jídlo byste psovi dávat neměli. Pokud chcete udělat výjimku, můžete mu občas zpestřit jídelníček lžící kvalitního bílého jogurtu. Vděčné je také vařené (nesolené a nekořeněné) kuřecí maso nebo kousek lososa, který je navíc zdrojem omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, důležitých pro kvalitu kůže a srsti, zdravé srdce a fungující metabolismus. Vitaminy, minerály a stopové prvky pak dodají brokolice, mrkev či jablko. Spíše než lidským jídlem však svému mazlíkovi přilepšíte kvalitními psími konzervami, např. řady StarVita od Mountfieldu.

Více informací najdete na www.mountfield.cz.

Show Buttons
Hide Buttons