BARF = zkratka ze slov „Bones And Raw Food“, což znamená „kosti a syrová potrava“.
Když jsem si v r. 2006 pořídila svého prvního psa, byl u nás BARF teprve v plenkách a veterinář mi jednoznačně doporučil, ať radši krmíme kvalitními granulemi: „Ten poměr potřebných živin, minerálů atd. nikdy sama doma nenavážíte.“
Jenže, od té doby uplynula nejen spousta let, ale výrazně postoupil i vývoj krmení obecně, a to včetně BARFu. Dnes už specializované firmy nabízejí nadmíru pestré možnosti (od masa přes přílohy až po nejrůznější doplňky), už dávno to není nedosažitelná “věda”…
Veterinářka: Maso je základ
„Pes je masožravec a maso je naprostý základ jeho výživy,“ zdůrazňuje MVDr. Daniela Králová (ordinuje v Praze 5-Velké Chuchli). „BARF je absolutně nejlepší způsob krmení pro psa, je to návrat k přírodě, k přirozenému krmivu psa. Ale současně jsou tam i rizika, která spočívají v dodržení pestrosti skladby a ve vyváženosti. Aby to majitelé psů dělali správně, tak už musí mít určité znalosti o skladbě krmiva. Když to shrnu – nejlepší potrava pro psa je BARF, je vyvážená a syrová, potom je vaření, hned v závěsu granule lisované za studena, a až daleko za nimi pak granule pečené a extrudované,“ uvádí dr. Králová.
Úplným začátečníkům lze jen doporučit prostudovat dnes už notoricky známou knihu o BARFu od Kateřiny Novosádové. A i na internetu už je dnes spousta dobrých rad – stačí chvíli hledat a číst… A hlavně přemýšlet!
JAK SPRÁVNĚ ZAČÍT SE ŠTĚNDEM
Štěně vždy jednou za týden vážíme a pak přepočteme denní dávku. Mělo by denně sníst potravu o hmotnosti 6 % z jeho aktuální váhy. Krmíme 4-6x denně (dle věku).
Tj. např. – tříměsíční štěndo o váze 5 kg by mělo sníst cca 300 g potravy – rozděleno do 4 a 5 dávek.
Z toho bude 240 g masa (tj. 80 %) + 40 g příloh (20 %), tj. vločky zelenina, ovoce.
Cca od 11. dne už můžete zařadit i kosti. Nejdřív určitě ve formě tzv. mletin – to jsou celé mleté např. krůty, kuřata, kachny, králík… i s kostmi (najemno). Celé kosti (vždy zásadně SYROVÉ!) dávejte později – až když je jasné, že zažívání dobře funguje.
Postupně přidávejte i vnitřnosti (cca 2-3x do týdne).
Maso: Nejdřív jen libové!
Obecně nejdřív začněte libovou svalovinou: kuřecí/krůtí/kachní prsa (bez kůže), hovězí/krůtí kostky, telecí maso… Odborníci doporučují krmit vždy dva dny jedním druhem masa – abyste zjistili, jak to maso váš pes snáší a zda třeba nevznikne alergie (nejčastější bývá na kuřecí). Je-li vše v pořádku, můžete zkoušet postupně i další druhy masa.
TIP: Pro štěně je výtečné třeba koňské maso!
Nabídku koňského masa najdete např. zde
A pozor! “U štěnda je velice důležité, aby až do ukončeného 6. měsíce mělo denně poměr mletého včetně kostí (mletá kachna/králík/kuře či krůta) nebo masitých kostí (hřbety, krky, skelety, křídla), a to 30-50 % v závislosti na tom, zda se jedná o malé či obří plemeno,” upozorňuje majitelka obchodu s BARFem Lucie Macková.
A co přílohy?
Dnes už si vyberete z celé řady nejrůznějších příloh – dokonce už i namíchaných se zeleninou… Velmi praktické jsou instantní přílohy, které obsahují už i zeleninu (najdete je třeba zde na e-shopu). Připravíte je fakt snadno – jen je zalijete horkou vodou, necháte nabobtnat, a přidáte k masu (v poměru 20-30 % příloh + 70-80 % masa s kostmi). Pozor – vážíte je až v hotovém (mokrém) stavu!
Jako přílohu dál můžete podávat třeba rýži, těstoviny, ovesné vločky… + samozřejmě zeleninu: mrkev, červenou řepu (pozor, barví moč i stolici, tak se pak nelekněte při venčení), okurku, ledový salát, brokolici… výborná je třeba i dýně ad.
Mrkev dávejte zásadně najemno nastrouhanou a spařenou vřelou vodou (přiblíží se to tak trochu natrávené zelenině v žaludcích býložravců – jak píše ve své skvělé knize o BARFu K. Novosádová).
Z ovoce můžete psovi třeba dát: banán, jablko, hrušku, maliny, borůvky…
Kdo to chce mít úplně nejjednodušší, může zvolit jako přílohu speciální přílohové granule – obsahují už i všechny potřebné vitamíny a minerály (nabízí už je víc výrobců), takže jen odvážíte maso a tyto granule v poměru 80:20. A je to!
Mléko – radši jen kozí nebo ovčí
Pozor na výrobky z kravského mléka – psi je obvykle špatně tráví a hrozí pak průjmy a jiné potíže. Když už jim chcete dopřát jogurt, tak doporučujeme pouze z mléka bez laktózy, nebo ještě lépe z kozího či ovčího mléka. Koupíte je dnes už snad v každém supermarketu a určitě ve farmářských prodejnách.
Do jogurtu můžete přidat banán či jablko a lžičku medu.
Určitě u štěňat dávejte velký pozor na tvaroh, lipánky aj. tučné výrobky – paradoxně odvápňují kosti a způsobují průjmy!!!
Jak na kosti
O mletinách už jsme se zmínili, ale důležitou součástí psího života je samozřejmě okusování kostí. Tyto zařazujeme do psího jídelníčku nejdříve po měsíci a zásadně vždy pod dozorem(!!!).
Vhodné jsou např.: telecí žebra/kosti, hovězí/zvěřinové kosti.
Nikdy nedávejte psovi vepřové nožičky – hrozí ucpání střev a jiné potíže!!!
DOPLŇKY: NE VŽDY
Je-li pejsek zdravý, bohatě mu postačí dobře vyvážená denní potrava.
Nic asi nezkazíte přidáním oleje (lososový, lněný, ostropestřecový). Ostropestřecový se hodí např. na jaře, lněný pak při línání/výměně srsti, lososový je pro všeobecné využití.
Text: Katka Kašparová (s využitím textů, které vyšly už dříve v časopisu HAF & MŇAU, foto: archiv redakce, Nikol Kolářová; úvodní foto – Jiří Kočí