Jak správně krmit štěňata

Štěně je po narození závislé na své matce. Většinu dne tráví spánkem a sáním mateřského mléka. Štěňata teprve ve druhém týdnu života začínají vidět a slyšet. Poté už nastává období rychlých změn. Začínají prozkoumávat své okolí, reagují na pohyb a světlo, a protože jim už matčino mléko nestačí, začínají se zajímat o něco dobrého k snědku.

NENÍ ŠTĚNĚ JAKO ŠTĚNĚ

Každé psí plemeno má své požadavky na krmení v závislosti na dospívání. Malá plemena (jorkšír, jezevčík) dospívají kolem 10. měsíce života, středně velká plemena (bígl, buldok) kolem 12. měsíce. V tomto období potřebují větší energetický přísun, který po ukončení růstu zmenšíme (nadváha je nežádoucí). Velká plemena (labrador, německý ovčák) dospívají mezi 12. a 18. měsícem a obří plemena dokonce až ve dvou letech. U štěňat velkých plemen je důležité udržet přiměřený růst, aby štěně nevyrostlo příliš rychle. Je proto dobré zaměřit se na optimální energetickou hodnotu a množství vápníku a fosforu v krmné dávce. Ideální je proto krmení granulemi, které jsou pro tyto účely připraveny.

Prémiové granule pro štěňata Vivavita jsou určena štěňata všech plemen. Tyto granule pro štěňata poskytují dostatečné množství proteinů podporujících růst svalové tkáně. Obsah fruktooligosacharidů zajišťuje perfektní regulaci střevní mikroflóry, přidané řepné řízky jsou přírodním zdrojem vlákniny. Toto krmivo je vyváženým zdrojem vitaminů A, D3 a E pro dobrý zrak, pevné a silné kosti a zuby, silný imunitní systém a zdravé srdce.

KOLIK KRMIVA A JAK ČASTO?

Štěně je krmeno mateřským mlékem přibližně po dobu šesti týdnů (v závislosti na plemenu). Ve chvíli, kdy začnete krmit pevnou stravou, je dávkování jednoduché: častěji a menší porce. Co se týče množství, řiďte se údaji doporučeného dávkování na krmivu, případně vám může poradit i veterinář. Obecně se uvádí dávkování:

  • do 2 měsíců věku: 4x až 6x za den
  • od 2 do 4 měsíců: 4x za den
  • od 4 do 8 měsíců: 3x za den
  • od 8 měsíců: 2x za den

Po jídle byste měli svému štěněti dopřát až 2 hodiny klid. Předejdete případné torzi žaludku a zajistíte lepší trávení.

JAK PŘEJÍT NA JINÝ DRUH KRMIVA?

Od zodpovědného chovatele si se štěnětem přivezete domů i granule, kterými bylo krmeno. Se stejnou značkou můžete pokračovat, nebo psa pomalu zvykat na jinou, která se vám zdá být vhodnější. Pokud chcete předejít zažívacím problémům, je potřeba měnit krmivo pejskovi postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne, aby se střevní mikroflóra stihla přizpůsobit. První den stačí přimíchat do původních granulí 1/7 nových, druhý den 2/7 a tak postupně navykat zvíře na kvalitnější krmivo nebo později na granule pro dospělé psy.

Supeprémiové granule pro psy StarVita představují kompletní a vyváženou stravu pro vašeho psího parťáka již od jeho narození.  Díky vysokému obsahu čerstvého masa skvěle chutnají a mají vysokou živinovou hodnotu. Jsou bezlepkové a hypoalergenní: žádné obiloviny, kukuřice ani sója

PRAVIDELNÁ KONTROLA PŘÍRŮSTKŮ NA VÁZE

Dodržujte doporučené dávkování a pravidelně pejskovi kontrolujte hmotnost a přírůstky. Nadváha ve štěněcím věku může vést k problémům s pohybovým ústrojím po celý život psa. Zároveň sledujte, jak se pejskovi po krmivu daří. Pokud by se Vám něco nezdálo, konzultujte to s veterinářem.

DOMÁCÍ STRAVA PRO ŠTĚŇATA?

Pro správný vývoj psů je důležitý nejen obsah, ale také rovnováha podávaných živin a minerálních látek. Dietní chyby v tomto věku se nezřídka projevují nesprávným vývojem kostry, který může dlouho přetrvávat a být potenciálně nevratný. Ideálním řešením je podávání nutričně vyvážených, kompletních krmiv již od odstavení od mateřského mléka. Doma připravovaná strava může být zrádná pro dospělého psa, natož pak pro štěně. Pokud majitel krmí psa vařenou nebo syrovou potravou, většinou nedokáže zajistit správné poměry jednotlivých živin a minerálních látek. Granule jsou navíc prospěšné i pro psí chrup, jelikož pomáhají odstraňovat zubní plak a kámen.

Pamlsky značky Mr. Gusto jsou nejen chutné a zdravé, ale mají vysoký obsah kvalitního masa, takže jsou snadno stravitelné. Dále obsahují vitaminy, minerály a další prospěšné látky.

MOHOU ŠTĚŇATA PAMLSKY?

Pamlskům se jde stěží vyhnout, hlavně z toho důvodu, že v tomto období probíhá výchova a výcvik. Správné chování je nutné u štěněte zafixovat odměnou ve formě dobrůtky. Vybírejte masové pamlsky nebo psí piškoty (nikoli dětské piškoty). Před cvičením nechte štěně trochu vyhladovět, aby mělo větší motivaci pro pamlsek udělat to, co se po něm chce. Naopak po výcviku ho nechte doma najíst a odpočívat. Myslete na to, že pamlsky nejsou plnohodnotnou stravou.

SPRÁVNÁ VOLBA PRO VAŠE ŠTĚNĚ…

Superprémiová a prémiová krmiva jsou speciálně vyvinuta pro zdravý vývoj a spokojený život štěňat jak malých, tak velkých plemen. Obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdravý vývoj psů. Tato nutričně vyvážená strava přispívá ke zdravému růstu, kvalitnímu chrupu i krásně lesklé srsti. Navíc, díky obsahu bylinek je i vhodnou prevencí obezity a dalších onemocnění.

Kompletní nabídku krmiva najdete na www.mountfield.cz.

PRODUKTOVÁ PREZENTACE

Show Buttons
Hide Buttons