Jak vybrat ty nejkvalitnější granule pro kočky

Máte doma kočičího člena rodiny? Poradíme vám, čemu byste měli věnovat pozornost při výběru granulí. Vysoce kvalitní krmivo je totiž naprostý základ pro zdraví a spokojenost vašeho chlupatého mazlíčka. Vzhledem k tomu, že granule jsou volbou většiny majitelů koček, je dobré vědět, jak se mezi sebou mohou lišit. Nejdůležitější je tedy samotná kvalita krmiva. Co to ale vůbec znamená?

Konkrétní nutriční potřeby kočky

Kočky byly vždy považovány za vybíravá zvířata s velmi náročnými požadavky na potravu. Jedno je ovšem jisté. Kočky jsou masožravci a jsou tomuto typu stravy přizpůsobeny. Jejich specifickou a zároveň nejdůležitější potřebou je tedy vysoký příjem bílkovin. Z masa totiž získávají klíčové živiny, které zkrátka nemohou získat z rostlinných potravin.

Pokud kočky nemají pravidelný přísun těchto důležitých živin a jejich nutriční potřeby nejsou uspokojeny, mohou pak trpět různými zdravotními potížemi. Takovou kvalitní masovou stravu tedy můžeme považovat za formu prevence nemocí a ochranu a podporu celkového zdraví kočky.

Význam masové stravy zmiňujeme zejména z toho důvodu, že se na trhu stále nachází kočičí granule, které obsahují podřadné rostlinné bílkoviny. Vybírejte tedy vždy kompletní a vyvážené granule pro kočky, které jsou založené na kvalitním mase a mají vysoký obsah hodnotných bílkovin.

Důležité je také zmínit, že kočka potřebuje i další škálu živin v podobě tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny, mastných kyselin a aminokyselin. Správný poměr těchto složek vždy závisí na několika faktorech, mezi které patří zejména životní fáze kočky.

Složení granulí pro kočky

Jak jsme už zmínili, základem kvalitních granulí pro kočky je vysoký obsah čerstvého nebo sušeného masa. Při výběru granulí si tedy vždy přečtěte celé složení a ujistěte se, že je maso hlavní složkou produktu. Jedině tak zjistíte, zda splňují jedno z nejdůležitějších kritérií kvalitních granulí pro kočky. Samozřejmě, že granule mohou obsahovat i další prospěšné ingredience. Mělo by se ale vždy jednat o doplňkové složky. Pojďme se na ně společně podívat.

●      Kvalitní složky obsažené v granulích

Velmi často se do granulí pro kočky přidává rýže, která je dobře stravitelnou obilovinou. I přesto je ale důležité, aby byl její obsah v krmivu přiměřený.

Dále se můžete setkat s obsahem přírodních olejů jako je například lososový olej nebo rybí olej. Takové ingredience mohou podpořit zdravou kůži a lesklou srst kočky.

Pro lepší trávení se do granulí přidávají také probiotika a prebiotika. Imunita kočky se totiž odvíjí od jejího trávicího traktu. Udržování zdravé mikroflóry pomocí řady prospěšných bakterií je tedy skvělý způsob, jak podpořit celkové zdraví kočky.

Pokud vaše kočka potřebuje podpořit zdraví močových cest, hledejte v krmivu brusinky, které jsou bohatým přírodním zdrojem antioxidantů a vitamínu C.

Obecně jakékoliv další vitamíny a superpotraviny mohou přispět k posílení imunitního systém vašeho mazlíčka. Vždy ale zvažte aktuální stravu, životní fázi, energetické potřeby a případně konkrétní zdravotní potíže vaší kočky.

●      Nekvalitní složky obsažené v granulích

Čím se naopak vyznačují granule nižší kvality a jak je jednoduše poznáte? Pokud se na etiketě dočtete o tzv. vedlejších produktech v podobě různých přidaných cukrů, chemických konzervačních látek, sacharidových plnidel, umělých barviv a aromat, rovnou granule nechte ležet v regálu. Takové přísady by mohly vaší kočce naopak uškodit, dráždit trávicí systém a způsobit další zdravotní problémy.

Další faktory, které musíte zvážit při výběru granulí pro kočky

Při výběru granulí je třeba mít na paměti také samotný zdravotní stav vaší kočky. Pokud se totiž potýká s konkrétními potížemi, je vhodné zvolit granule, které jsou speciálně určeny k jejich řešení. Může se jednat o nadváhu, alergie, problémy s trávením nebo třeba onemocnění močových cest. Takové problémy doporučujeme primárně konzultovat s veterinářem a až pak upravit jídelníček vaší kočky.

Nalezení vysoce kvalitního a zdravého krmiva pro kočky může trvat nějaký čas. Za námahu to ovšem stojí, protože jedině tak můžete se svým chlupatým mazlíčkem prožít mnoho spokojených let.

Show Buttons
Hide Buttons