Každoroční vánoční přejídání se blíží. A často se týká nejen lidí, ale i psů.

„Ať se má taky dobře,“ řekněte si… Ale to je chyba. Psí žaludek je totiž v některých směrech choulostivější než lidský. Jak tedy svému mazlíkovi přilepšit, aniž byste mu ho zkazili?

Salát, kapra, vánočku? Rozhodně ne!

Rozhodně zapomeňte na bramborový salát a smaženého kapra. Psům škodí cibule (zejména syrová), nemluvě o tuku z majonézy. Sečteno a podtrženo: bramborový salát rozhodně ne! Totéž platí o smaženém mase, ať už jde o řízek nebo rybu. Nadměrné množství tuku je pro psy, stejně jako pro lidi nezdravé. Je toho ale víc, co do psí misky nepatří ani o Vánocích. Zcela nevhodné jsou například rozinky z vánočky. Už malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést ke zvracení, průjmu až k selhání ledvin.

A ani novoroční houbový kuba není to pravé. Psi mohou sice jíst většinu vařených hub jedlých pro lidi, je však zbytečné jim je dopřávat, protože obsah přírodních toxinů, který dokáže psí tělo zvládnout, je podstatně menší.

„Obecně platí, že běžná lidská strava je pro psa nevhodná. Buď obsahuje moc cukru, nebo je naopak přesolená,“ vysvětluje Vladimír Steinbauer, produktový manažer společnosti Mountfield.

Starvita granule pro dospělé psy jsou holistické granule pro střední i velká plemena dospělých psů. Jde o nutričně vyvážené, snadno stravitelné krmivo vhodné k dlouhodobé výživě psa. Obsahuje 67 % proteinů živočišného původu a bylinky (kopřiva dvoudomá, smetánka lékařská, jitrocel kopinatý, tolice vojtěška) pro lepší trávení. Obsah L-karnitinu v granulích pomáhá spalovat nadbytečné tuky a má příznivý vliv na srdeční činnost. Prebiotika podporují trávení a imunitu dospělého psa. Stejně jako ostatní produkty z řady Starvita jsou i granule pro dospělé psy vyrobené v České republice.

Jak krmit psa, aby neměl nadváhu?

Dávejte pozor i na to, kolik jídla svému psovi dopřáváte, abyste si z něj nevykrmili kuličku! Odnese to totiž jeho zdraví.

Zvířata chovaná v domácnosti jsou zvyklá dostávat jídlo od svých páníčků. Pravidelnou dávku granulí či konzervy mají každý den nachystanou v misce a nestane se jim, že by několik dní hladověla jako zvířata ve volné přírodě. Navíc pro to, aby se nažrala, často nemusí hnout ani brvou. Problém nastává s množstvím jídla a nedostatkem pohybu. I psi mohou trpět obezitou, nejen lidé. Důsledky to má stejné. I psi mohou mít oběhové a dýchací potíže a také problémy s pohybovým aparátem. Obrana proti psí obezitě je snadná. Svého miláčka nepřecpávejte a dopřejte mu více pohybu.

A jak často a jakou dávku jídla mu dávat?

V první řadě záleží na věku vašeho pejska. Čím je mladší, tím větší roli hraje složení stravy a tím více porcí mu dopřávejte. Vladimír Steinbauer, produktový manažer společnosti Mountfield k tomu říká: „Každý pes je jiný a jeho požadavky na krmivo se liší. Záleží na tom, zda je pes aktivní a v zátěži, či jde o březí nebo kojící fenu a tak dále. Pozornost byste měli věnovat především kvalitě krmiva, správnému doporučenému dennímu dávkování a pravidelnosti krmení.“

Starvita granule pro štěňata velkých plemen jsou holistické granule pro všechna štěňata velkých plemen i pro březí a kojící feny velkých plemen. Jde o výživné, snadno stravitelné krmivo vhodné k výživě psa v jeho prvních měsících života. Obsahují 71 % proteinů živočišného původu a bylinky (kopřiva dvoudomá, smetánka lékařská, jitrocel kopinatý, tolice vojtěška) pro lepší trávení. Obsahují lososový olej pro zdravou kůži a lesklou srst. Vyvážený poměr vápníku a fosforu v granulích přispívá ke zdravému vývoji kostry a kloubů, což je důležité především u velkých plemen. Obsažená prebiotika podporují trávení a imunitu, yucca schidigera zase omezuje nadýmání štěňat. Stejně jako ostatní produkty z řady Starvita jsou i granule pro štěňata velkých plemen vyrobené v České republice.

Pozor na pozvolný vzestup hmotnosti!

Pokud máte doma štěně velkého plemena, dávejte pozor, aby nabíralo na váze pozvolna. Velmi důležité je, aby se jeho kosti stačily zásobit vápníkem. Pokud by vyrostlo příliš rychle, kosti budou dlouhé, ale tenké a později by neunesly přibývající váhu zvířete. S tím se pojí další rizika poruch pohybového aparátu, jako jsou problémy s klouby a šlachami. Pozor dávejte zejména u větších plemen, pro které se prodává i speciálně upravené krmivo. U psů velkých plemen je potřeba obezřetnost i kvůli dalšímu riziku, které se týká krmení. Je jím torze žaludku, při níž se orgán naplněný jídlem otočí kolem osy a je nutný včasný chirurgický zákrok. Proto nechejte svého psa v klidu najíst, dopřejte mu čas na trávení a až potom s ním vyrazte na procházku do přírody.

Více na www.mountfield.cz.

Show Buttons
Hide Buttons