Mistrovství světa v Dog Pulleru 2024 se bude konat v České republice

Česká republika bude již podruhé hostit mistrovství světa v Dog Pulleru. Pořádá ho Kynologický spolek sportu Dog Puller a konat se bude 14.–15. 9. 2024v kynologickém areálu Pesopark v Uhříněvsi. Přihlásit se mohou všichni zkušení závodníci, otevřena bude i hobby kategorie pro nováčky, kteří chtějí zažít závodní atmosféru na největší dogpullerové události tohoto roku. Milovníky psů čeká bohatý doprovodný program a soutěžní aktivity, pro rodiny s dětmi bude otevřena také speciální dětská zóna.

Seznámení s Dog Pullerem

Psí sport Dog Puller vznikl na Ukrajině v roce 2012. Jedná se o společnou aktivitu psa s psovodem vyvinutou profesionálním kynologem. Pes formou hry se dvěma fialovými kruhyPullery zažívá intenzivní fyzický trénink. Dog Puller rozvíjí mentální schopnosti psa a člověku poskytuje možnost svému psovi lépe porozumět.

První Pullery přivezla do České republiky Daniela Duchková, majitelka společnosti RebelDog v roce 2016. Dog Puller od té doby získal mnoho příznivců a v roce 2020 vznikl Kynologický spolek sportu Dog Puller, který organizuje závody, trénuje a vzdělává své členy i širokou veřejnost v tomto sportu.

V Dog Pulleru je možné závodit ve dvou disciplínách, Runningu a Jumpingu. Odehrávají se ve vyznačeném závodním poli.

Running spočívá ve střídavém běhání psa pro Puller na obě strany hřiště, jeho chytání v pohybu v Catching zóně a přinášení zpět do Startovní zóny. Zde pes Puller pouští na zem nebo předává psovodovi.Závodní pole má 10 x 30 metrů a skládá se ze tří čtverců. Střední pole je Startovní zóna, krajní pole jsou Running zóny a za nimi je prostor pro chytání Pulleru (Catching zóna), která není omezená. Disciplína trvá 90 vteřin a házejí se střídavě dva Pullery.

Jumping spočívá ve střídavém skákání z Pulleru na Puller se zákusem do něj ve výskoku. Stejně jako při Runningu se používají střídavě dva Pullery. Soutěží se ve středním poli, které má 10 x 10 metrů. Disciplína trvá také 90 vteřin. Neboduje se pouze počet výskoků, ale také kvalita jejich provedení.

Jaké disciplíny a kategorie nás čekají

Tento sport má dvě varianty – Dog Puller klasický a Dog Puller MICRO. Druhá varianta je speciálně upravená pro pejsky pod 5 kg. Každá z těchtovariant má vlastní kategorie. Ty budou na mistrovství rozděleny na oficiální a neoficiální.

V klasickém Dog Pulleru se bude soutěžit v oficiálních kategoriích Mini (psi do výšky 36 cm v kohoutku), Midi (psi o kohoutkové výšce od 36,01 cm do 47 cm), Maxi (psi o kohoutkové výšce od 47,01 cm), Drive (plemena s vysokou rychlostí jako jsou border kolie, kelpie a jejich kříženci) a Heavyweight (psi molosoidního typu a další psi, kteří nejsou schopni vyvinout vysokou rychlost a hbitost v důsledku plemene a fyzické konstituce).

Neoficiálními kategoriemi v klasickém Dog Pulleru jsou Štěňata (pejsci všech velikostí od 3 do 12 měsíců věku), Senioři (psi všech velikostí starší 8 let) a Hobby (psi, kteří dosudv žádném závodě nenastoupili do oficiálních kategorií). V kategorii Hobbyse bude závodit podle upravených pravidel.

Oficiální kategorií v Dog Pulleru MICRO bude pouze kategorie Dospělí. Neoficiálními kategoriemi jsou Štěňata (od 3 do 12 měsíců věku) a Hobby (ti, kdo dosud nenastoupili do oficiálních kategorií).

Na všechny oficiální disciplíny i do všech hobby kategoriíje nutná registrace prostřednictvím formuláře zveřejněného na webu.

Jsou připraveny zábavné soutěže pro děti i dospělé

Soutěžení si budou moci užít také diváci a všichni návštěvníci, i pokud nemají s Dog Pullerem sami žádnou zkušenost.Jsou pro ně připraveny samostatné disciplíny pod názvem Extra Challenges. Do nich je také možná registrace předem přes registrační formulář, stačí však až přímo na místě u stánku Registrace.

Kdo chce soutěžit se psem, může se přihlásit do disciplíny Mix, která kombinuje dogpullerový Running s Jumpingem, nebo Round, což je o něco rychlejší Running, ve kterém si zaběhá i psovod.

Bez pejsků si můžete zahrát PullerDarts a Hit It, disciplíny zaměřené na přesnost. 

Pro menší děti jsou přichystány disciplíny Skittles a Pin the Puller. Při strefování se Pullery do kuželek nebo na kolíky budou potřebovat sílu, přesnou mušku i chytrost.

Víkend bude zpříjemněn doprovodným programem

Psí sportovci budou moci využít služeb fyzioterapeutky, která na ně bude čekat v Calming zóně. Tato zóna bude po celý víkend sloužit k odpočinku lidí i pejsků.

Děti si budou moci dopřát odpočinek, nebo naopak další zábavu během pro ně určených aktivit, v Kids zóně.

Součástí akce bude také výborné občerstvení a stánky, u kterých budete moci sobě nebo vašemu psovi koupit něco pro radost. 

Na místě i předem přes web Kynologického spolku sportu Dog Puller bude možné koupit krásný merch v několika kolekcích, který bude následně i skvělým suvenýrem z této události.

Celá akce se může konat díky sponzorům, kteří poskytli ceny, o které stojí za to soutěžit. Generálním partnerem tohoto mistrovství, ale i celého Dog Pulleru v České republice je firma RebelDog, která je také výhradním dovozcem Pulleru od společnosti Collar do České republiky. Ostatní sponzory budou organizátoři postupně odhalovat na webu i na sociálních sítích.

Pečlivý výběr kladli pořadatelé i na trofeje, které maximálně vystihují atmosféru celého mistrovství. Jejich vzhled je také zatím tajemstvím, ale rozhodně je na co se těšit! 

Vám všem, kdo o účasti uvažujete, ať už jako oficiální či hobby závodník, fanoušek nebo aktivní pejskař, který rád prožije víkend v obklopení podobně naladěných lidí, vzkazuje předsedkyně Kynologického spolku sportu Dog Puller Helena Pozníčková Hejzlarová: „Hlavním cílem tohoto mistrovství je užít si celé dva dny naplno. Neváhejte a dorazte! Těšíme se na setkání s vámi a vašimi pejsky.“

https://www.dogpuller.cz/mistrovstvi-sveta-2024/

https://www.instagram.com/dog_puller_klub/

https://www.facebook.com/dogpullerklubCZ

http://www.pesopark.cz/

https://www.rebeldog.cz/

Foto: Dominika Rubášová a archív spolku

Show Buttons
Hide Buttons