Nenoste pravé kožešiny!

BUĎTE MODERNÍ: NENOSTE PRAVÉ KOŽEŠINY!

Náš časopis HAF & MŇAU se stal oficiálním partnerem mezinárodního projektu Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer). Cílem tohoto projektu je podpora bezkožešinové módy od jejího návrhu až po prodej zákazníkovi.

Kvůli kožešinové módě je ročně usmrceno na 90 milionů zvířat! Nejčastěji jsou to norci, lišky a činčily chované na tzv. farmách, nicméně zvířata jsou kvůli kožešinám lovena i ve volné přírodě. Program Obchod bez kožešin vznikl na základě spolupráce a podpory více než 35 organizací sdružených v mezinárodní koalici Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), která se zabývá ochranou zvířat využívaných pro získávání kožešin. K projektu se mohou připojit například návrháři, výrobci či prodejci, kteří tak svým zapojením do programu vyjadřují zájem o ochranu zvířat.

„Nosit v dnešní době pravou kožešinu je naprostá zbytečnost – jednak lze pořídit perfektně hřejivé kožichy umělé (a vzhledem často i k nerozeznání od pravých), a především to vnímám jako trapný projev hloupé nadutosti, zejména některých tzv. VIP dam. Nechápu prostě lidi, kterým nevadí, že kvůli jejich vcelku zbytečné parádě muselo umřít nevinné zvíře, a kdyby jen jedno… Když jsem zjistila, že tento projekt existuje, neváhala jsem ani vteřinu a hned jsme se do programu přihlásili,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu HAF & MŇAU Kateřina Kašparová své rozhodnutí přidat se k projektu.

Stále více známých osobností se už delší dobu netají svým odporem k nošení pravých kožešin, mezi nimi například i známá právnička Klára Long Slámová: „Protože nemáme právo zneužívat zvířata k těmto zcela zbytečným a nepotřebným účelům a žijeme ve 21. století. Nošení pravých kožešin považuji za zrůdnost a neodpustitelný čin, v důsledku kterého navíc zcela zbytečně umírá zvíře!“

„Jsme svědky toho, že stále více firem hodlá přijmout etické stanovisko k problému souvisejícímu s kožešinovou produkcí. Každý den jsou miliony tzv. kožešinových zvířat, jako jsou například lišky, drženy v malých, špinavých klecích a na konci jejich utrpení je čeká zabití elektrickým proudem. Velice dobře chápeme, proč takové množství firem postupně dochází k rozhodnutí se od tohoto krutého zacházení se zvířaty distancovat,“ říká Lucie Moravcová, předsedkyně organizace Svobody zvířat, která program Obchod bez kožešin koordinuje v České republice.

Aktuální informace, jako třeba které obchody už se k programu připojily, najdete na webu www.obchodbezkozesin.cz.

kozesiny plakat

Bez kozesin

Show Buttons
Hide Buttons