Pamlsky z “bůvolí” kůže? Raději ne… A proč?

Možná patříte k těm majitelům psů, kteří je tak rádi dávají svým miláčkům. A dokonce ještě možná máte dojem, že se pejsek nejen zabaví, ale že je to pro něj dokonce zdravé…? Tak pozor, určitě si přečtěte níže uvedený článek.

Já osobně nedávám tyto pamlsky psům už mnoho let – poté, co jsem přistihla našeho prvního bulíka Billa, jak se totálně rozžvýkanou “kostí” dusí! Dokázal z ní tehdy udělat nechutný rozžvatlaný pás čehosi, co měl už tak z poloviny v krku na cestě směr žaludek, a zbylou část se marně snažil spolknout. Povedlo se mi mu to vytáhnout z krku asi tak za 3 minuty 12… A od té doby se těmto “pochoutkám” vyhýbám jak čert kříži.

Dnes jsem objevila následující článek na FB Bull type Terriers and Molossians dog, a rozhodla jsem se s vámi o něj podělit (viz níže).
Díky za pozornost – Katka Kašparová, šéfredaktorka HAF & MŇAU

Pamlsky z „bůvolí kůže“ jsou jedny z nejoblíbenějších mezi pejskaři po celém světě. O to více vás možná překvapí informace, že tyhle dobroty nejsou pro vaše mazlíčky vůbec vhodné, dokonce mohou být i životu nebezpečné.
Je to přitom tak jednoduché, dát psovi tuhle sympaticky vypadající kostičku a mít od něj na pár hodin pokoj. Přemýšleli jste ale, čím to je, že tahle pochoutka tak dlouho vydrží a z čeho je vyrobená?
Mnoho lidí si myslí, že se jedná o pochoutky ze sušeného masa, nebo vedlejší produkt z hovězího masného průmyslu. Pravda je ale jiná.
„Bůvolí kůže“ je opravdu kůže. Tedy odpad z kožedělného, nikoli masného, průmyslu. Jedná se o spodní část z kůže, která se už nezpracovává na kožené výrobky. Bůvolí také není, alespoň většina. Nemusí se dokonce jednat ani o hovězí kůži, ale o kůži z jakéhokoli zvířete, které se v kožedělném průmyslu zpracovává a to může být dokonce i kůže psí. Společnost Humane Society International tento fakt zveřejnila po rozsáhlém šetření, kdy zjistila, že do světa se vyváží i kůže poražených psů z Thajska. Čína průkazně zabíjí několik miliónů psů ročně, množství z nich najde využití i při výrobě „bůvolích“ pamlsků. Asie a předně Čína je jedním z hlavních zdrojů těchto pamlsků a jejich výroba sama o sobě je něco z čeho by se každému zodpovědnému psímu majiteli zatmělo před očima.

Jak probíhá výroba?

Kůže je nejdříve ošetřena v roztoku chemikálií, které ji konzervují. Srst je pak očištěna roztokem louhu a/nebo roztokem silně toxického sulfidu sodného. Pak jsou kůže čištěny roztokem peroxidu, který zároveň odstraní zápach kůže.
Mnoho těchto „pochoutek“ je také dobarvováno a dochucováno. Umělá dochucovadla a barviva používaná v tomto procesu jsou častými karcinogeny.
To ale zdaleka není vše, co se na tomto procesu podílí. Při testování byly nalezeny další chemické látky: oxid arsenitý, olovo, formaldehyd nebo dokonce i jed na krysy, používaný při převozu.
Chemikálie obsažené v těchto výrobcích jsou po malých dávkách podávaný jed. Projevit se může na zdraví vašeho psa až po velmi dlouhé době a jeho zdravotní problémy si s nimi většinou ani nespojíte.
Překvapivě, to vše stále není to, co je na „bůvolích“ pamlscích nejnebezpečnější. Jelikož jsou vyrobeny z kůže, nejedná se tedy o potravinu a z větší části jsou nestravitelné. Stačí, aby pes spolkl větší kus, a dojde k nenávratnému zacpání střev, které lze řešit jedině včasnou operací. Často je ale pro takového pejska už pozdě. Další častou příčinou úmrtí psů při podání „bůvolích“ pamlsků je udušení. Pamlsky z kůže zkrátka nejsou vhodné k požívání a příkladů jak špatně to může dopadnout je, bohužel, obrovské množství. Stačí okamžik nepozornosti a oblíbený pamlsek vašeho mazlíčka zapříčiní jeho smrt. Byť jsou „bůvolí“ kůže zřejmě bezkonkurenční v době, po jakou psa zabaví, ale rizika tohoto „pamlsku“ za to jistě nestojí. Zvolte raději jako alternativu přírodní sušené vnitřnosti, kosti, parůžky, nebo plnící hračky.

Bylo natočeno video, které dokumentuje výrobu žvýkacích pamlsků z kůže. Ovšem slabším povahám nedoporučujeme jej pouštět.

Show Buttons
Hide Buttons