Rady pro pejskaře před Silvestrem

Blíží se Silvestr. I když si řeknete, že vašeho psa se to netýká, věřte, že leknutí ho může poznamenat na celý život a strach se velmi špatně odbourává. Může k vám ztratit důvěru, spojit si nepříjemnou událost s místem, kam chodíte venčit, nebo cokoliv jiného. Každoročně se zaběhnou stovky psů, někteří už se nikdy nenajdou, nebo najdou – bohužel mrtví. Proč se to děje každoročně? Možná proto, že na to mnoho lidí nebere zřetel a myslí si, že jejich pes je “v pohodě… V tomto období je DŮLEŽITÁ i přehnaná OPATRNOST.

A hlavně – výzvy, aby lidi neházeli petardy, že to škodí psům, se zcela míjejí účinkem – neboť těm, kdo si v těchto hlasitých “oslavách” libují, jsou cizí psi zcela ukradení! Raději sami chraňte své psy a nespoléhejte na slušnost jiných!

V zájmu svého pejska se řiďte následujícíma radami:

1. Choďte se psem jen tam, kde je opravdu MINIMÁLNÍ PRAVDĚPODOBNOST (nejlépe ŽÁDNÁ) výbuchu petard a pyrotechniky. Vyhněte se parkům, kde budou zajisté nadšenci a netrpělivci odpalovat dělobuchy už v těchto dnech.

2. Nenechávejte svého psa na Silvestra O SAMOTĚ! Pokud si nechcete odpustit Novoroční radovánky, sežeňte si alespoň hlídání. Nikomu není dobře samotnému, když se bojí.

3. Nenechávejte své psy v zahradách, kotcích, uvázané u boudy! Lidé jsou bezohlední a hodit petardu přes plot je velmi jednoduché.

4. Pes, který se bojí, je schopen vyvinout opravdu velkou sílu. Na procházky v těchto dnech doporučujeme postroje, opravdu pevné karabiny, případně obojky na normální zapínání – nikoliv na plastové spony! Ty se rozepnou velmi hravě. Dávejte si pozor také na vyvléknutí z obojku! Známka s kontaktem, či čip je samozřejmostí!

5. Pes, který se lekne, má jediný cíl – utéct, a je mu jedno kam, jestli tam jste, nebo ne, chce se schovat, nic jiného na mysli nemá – je to instinkt, myslete na to!

6). Nesnažte se svého psa během Silvestra učit nebát se petard! Zkazíte si tím jen vztah mezi vámi a pes bude psychicky ještě níž, než byl dosud. Slova jako “Prosímtě neboj se” ničemu nepomáhají, pes je jako dítě – když se bojí, ještě větší strach ho nenaučí se nebát.

7. Zkuste svého psa doma nějak zabavit, upoutejte jeho pozornost na něco jiného, zkuste ho rozptýlit. Ale pouze v případě, že je schopný věnovat pozornost i něčemu jinému.

8. Pokud zaleze pod postel, do kouta, na záchod, nechte ho být. Vytvořte mu tam příjemné prostředí, dejte mu tam deku, misku s vodou, hračku, udělejte mu to co nejpříjemnější, ale zbytečně s ním nemanipulujte. Pokud spolu nemáte vytvořený pevný vztah a pes je opravdu bojácný, můžete to nakonec odnést i vy.

9. Na trhu je dnes již spousta utišujících a antistresových přírodních výrobků, které mohou vašemu psovi ulevit.

Aneta Jungerová

 

Show Buttons
Hide Buttons