Registr psích dárců krve

Červená tlapka chce propojovat psí dárce krve s těmi, kdo jejich pomoc potřebují

Věděli jste, že i psi někdy potřebují krevní transfuzi? Sehnat dárce je ale často velmi obtížné. Veterináři zpravidla na nikoho kontakt nemají a kliniky psí krev nemusí mít k dispozici. Právě proto vznikla Červená tlapka. Unikátní registr dobrovolných psích dárců krve chce propojovat majitele větších psů ochotné pomoci s těmi, kdo jejich pomocnou ruku potřebují.

„K nápadu založit registr pro dobrovolné psí dárce krve nás přivedla, jak už to tak bývá, zkušenost s vlastním psem,“ uvádí zakladatelka projektu Alice Bílá. „Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli a ani náš zkušený a vstřícný veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci,“ vysvětluje Bílá.

Dárcem se může stát každý dobře ovladatelný pes ve věku od 2 do 8 let, který váží alespoň 20 kg, netrpí chronickými chorobami a neužívá trvale žádné léky. Po registraci se údaje o psovi a lokalita, v níž se nachází, zobrazí na webových stránkách databáze cervenatlapka.cz. Každý zapsaný čtyřnohý hrdina navíc obdrží od autorů Červené tlapky známku s logem iniciativy a nápisem „Pomáhám“.

Lidé, kteří pomoc psího dárce potřebují, mohou potenciální zachránce ve svém okolí snadno vyhledat na interaktivní mapě nebo vyfiltrováním výsledků podle PSČ. Následně mohou jejich majitele oslovit přes jednoduchý kontaktní formulář. Další komunikace se už odehrává soukromě (přes email či telefonicky) a záleží na obou stranách, jak se dohodnou.

Případný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250 – 400 ml krve (dle váhy psa). Zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých.

Platforma je unikátní svým rozsahem. Jedná se o jediný projekt zabývající se výhradně dárcovstvím krve u psů. Do současnosti se totiž objevovaly pouze menší registry psích dárců, které si vedly jednotlivé veterinární kliniky, nebo byly součástí obecněji zaměřených webových stránek.

Červená tlapka vznikla na začátku května tohoto roku. I přes krátkou dobu své existence si už získala oblibu (nejen) celé řady pejskařů. „Dostáváme mnoho pozitivních ohlasů, ať už na facebooku, emailem či osobně. Také se do databáze prakticky každý den registrují noví dárci a už máme i první žádosti o darování krve,“ dodává Bílá.

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách registru: https://www.cervenatlapka.cz/.

Registrovaný dárce, foto: Klára Bezděčková
Registrovaný dárce, foto: Jiří Kozlovcev
Show Buttons
Hide Buttons