18 základních typů pro vaše šťastné celoživotní partnerství

Zde vám přinášíme doplnění článku Míši Drábkové z aktuálního čísla (na str. 20-21):

1. Na partnerství se podílí oba – člověk i pes svým dílem. Pořízením pejska a svolením pro společný život přebíráme zodpovědnost za bytost, která nám plně důvěřuje a je na nás závislá. Není přípustné ji považovat za hračku, náhradu lásky, dítěte a podobně.

2. Pes parťák cítí, vnímá a myslí – zaslouží si proto respekt k jeho osobnosti, lásku a zázemí v podporující smečky.

3. Pes je člověku učitelem, léčitelem, nositelem zpětné vazby či informace, kterou potřebuje pochopit – tím člověku pomáhá k učení se novému, zjišťování možností, které doteď neviděl, i s hledáním vhodné společné cesty.

4. Každý je jedinečná osobnost, i pes – je svůj a úžasný tak, jak je. Nikdy nebude stejný ani podobný jako ten váš dřívější, ani chováním, ani energií, ani komunikací. Není fér chtít jím zastoupit pozici dřívějšího psího parťáka. Minulost jsme si společně prožili a máme krásné vzpomínky, které nám nikdo nevezme. Pro každé partnerství je nepříjemné, když se minulost stává překážkou společné komunikace.

5. Pejsek bude součástí naší smečky celý jeho život – našim rozhodnutím přivést do naší rodiny/smečky přebíráme zodpovědnost za živého tvora. Je-li v tomto překážka, vlastního pejska si nepořizujte a radši udělejte radost některému pejskovi z útulku tím, že ho vezmete na procházku. V tomto okamžiku budete šťastni oba.

6. Začněte si ujasňovat pravidla smečky/rodiny ještě, než si pejska přivezete domů – pravidlem smečky je jasně daná dohoda, která definuje role parťáka v soužití a bude následována v každé situaci stejně, nejlépe všemi členy smečky. Popisuje přesně, jak v situaci konat pro zachování příjemného a bezpečného soužití pro obě strany.

7. Nastavte si jasnou komunikaci a každodenní fungování – jasností komunikace a nastavením soužití, které je dodržováno oběma stranami se vyhnete zbytečným problémům.

8. Naučte se vidět situace očima svého parťáka – lidské vnímání a chování je velmi rozdílné od psího. Ne vždy za to může ten druhý.

9. Na nic nečekejte – co nejdříve na začátku společně zvládněte co nejvíce situací, které se ve vašem životě vyskytují, budou vyskytovat nebo mohou v budoucnu nastat (např. jízda dopravním prostředkem, fyzické dotyky na všech místech těla důležité pro veterinární ošetření, styk s různými materiály či materiálními nástrahami při procházkách, např. plastikový pytlík, různé chuťovky pohozené na zemi, atd.).

10. Na nic si nehrajte – pes vždy neúprosně odhalí tu nejtajnější část vašeho “Já” a nic než vaši nejhlubší přirozenost vám neuvěří. Dokonce i když si to nepřejeme, naše okolí nebo ani my sami si toho nejsme vědomi.

11. Dohody v partnerství fungují mnohem lépe než povely – doporučuji nepoužívat slova či přístup s podtextem “musíš” nebo obsahující “ne”, která nefungují a zbytečně v partnerství vyvolávají negativní emoce.

12. Buďte pejskovi přirozeným průvodcem – staňte se nejen průvodcem do bezpečí a oporou, ale člověkem kterého následuje, protože mu rozumí, má v něj důvěru.

13. Objevte umění komunikace vhodné pro vás dva – sounáležitost a vyjadřování, které vám vyhovuje a podporuje vaše společné příjemné soužití. Dělejte věci, které posilují vaše partnerství se psem, a omezte ty, které do vašeho partnerství nepatří

14. Odměňujte parťáka za to, co dělá dobře, a učiňte to bez pomůcek. Sdílejte s parťákem vaši radost z jeho výkonu, i když jste ho o to nežádali. Přesměrujte pozornost z napomínání a kontroly do komunikace s odměňováním správných kroků. Rychleji najdete společné sladění i  řešení překážek.

15. Dávejte plnou pozornost – v daném okamžiku správné provedení zajistí váš úspěch. Zapříčiní klidnější přístup a rozvážnost vašich kroků, sníží relativnost na podněty z okolí. Zjednoduší vám další situace.

16. Pracujte pro společné úspěchy – záměrný trénink jednoho parťáka není ku prospěchu, pouze společná aktivita zajistí větší souznění a prohloubí váš vztah.

17. Na nic nečekejte – překážku či nedorozumění, které vnímáte, začněte okamžitě řešit. Je to počátek problémů, které vás v budoucnu budou stát ještě více energie, úsilí a mnohdy i financí.

18. Nikdy není pozdě začít – učit se novému, opravovat nepřiměřené chování, objevovat triky pro zlepšení komunikace, budovat hlubší vztah na pevnějších základech, odstraňovat neviditelné bloky společného soužití, měnit přítomnost v lepší budoucnost pro sebe i psího parťáka.

Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 
Kouč pro komunikaci se psy
T 00420 608 575 471
www.pespartak.cz
Show Buttons
Hide Buttons