Dobré krmivo = spokojený život

Češi milují psy a kočky. Podle průzkumu z letošního roku má doma jedno z těchto zvířat téměř polovina rodin, to je zhruba 4,7 milionu domácností. V přepočtu na počet obyvatel tak Češi patří mezi největší „pejskaře“ a „kočkaře“ v celé Evropě. Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národem domácích mazlíčků. Rozmazlujte je tedy a dopřávejte jim kvalitní krmivo.

Potrava uzpůsobená aktuálním potřebám zvířete rozhodujícím způsobem přispívá k duševnímu i fyzickému zdraví. Správně zvolené krmivo je základem kvalitního nutričního managementu. Nezapomínejme, že psi a kočky jsou svým původem masožravé šelmy a jejich zažívací systém se ani za tisíciletí domestikace příliš nezměnil. Kvalitní krmivo musí obsahovat tři základní složky: proteiny, tuky a sacharidy. Proteiny a tuky mají být hlavně živočišného původu, protože obsahují více esenciálních aminokyselin a zažívání zvířat lépe vyhovují. Chybět by samozřejmě neměly vitamíny jako například vitamín A pro zdravý růst a dobrou imunitu nebo vitamin E, který je pro tělo významným antioxidantem a slouží i jako antioxidační clona. Svou nezastupitelnou roli mají také minerály (železo, měď, mangan a další) pro zdravé kosti, tkáně, krásnou srst a správnou funkci štítné žlázy.

Proč volit kvalitní krmivo?

„Správná výživa je pro domácí mazlíčky klíčová a kvalitní krmivo by mělo být první volbou každého majitele. Kvalitní krmivo zajišťuje, že mazlíčci získají všechny potřebné živiny pro správný růst a vývoj, a také pomáhá udržovat správnou funkci trávicího systému a zdravou hmotnost. Jak u psů, tak u koček, jsou proteiny jednou z klíčových složek výživy,“ vysvětluje Radek Hanzlík, produktový specialista na pet food ze společnosti Mountfield. Vybrat kvalitní krmivo má i dlouhodobé výhody. Kromě zlepšení zdraví a pohody vašich mazlíčků, také pomáhá snižovat náklady na možnou budoucí veterinární péči. Jak vysvětluje Radek Hanzlík: „Pokud se rozhodnete investovat do kvalitního krmiva, pomůže to snížit riziko různých zdravotních problémů, které mohou být způsobeny špatnou výživou. To může mít za následek méně návštěv u veterináře a nižší náklady na léčbu.“ Proto je důležité hledat potraviny, které jsou vyvážené a obsahují kvalitní živiny a mají vyšší obsah proteinů.

Superprémiové holistické krmivo Starvita je bezlepkové, snadno stravitelné krmivo, které maximálně šetří organismus zvířete, a přitom přispívá k jeho skvělé kondici. Obsahuje vysoké množství živočišných bílkovin, vitamínů, minerálů, bylinek pro dobré trávení a dalších prospěšných látek. V řadě Starvita najdete granule, konzervy i kapsičky pro různá plemena psů a koček včetně rozdílů ve velikostech a životních fázích. Více informací na www.mountfield.cz.

Jak takové krmivo poznám?

Jednoduše! „Výrobci musí uvádět suroviny ve složení na obalu v sestupném pořadí. Čeho je v krmivu nejvíce, to je na prvním místě. Masová složka by tak měla být ve výčtu surovin na začátku. Kvalitní krmiva také na obale uvádějí, pro koho přesně je dané krmivo vhodné. Zda krmíte štěňata, aktivní psy, starší psy, ale i psy velkých či malých plemen, březí fenky nebo kastrované kočky, venkovní kočky, koťata i kočky žijící v domácnosti,“ dodává Radek Hanzlík z Mountfieldu. Povinně se ve složení uvádí obsah proteinu, tuku, vlákniny, a také popela, jehož by mělo být v průměru do 8 %. Tato hodnota ukazuje, kolik procent anorganických složek zůstane po úplném spálení granulí. V superprémiovém krmivu by mělo být více než 60 % proteinů živočišného původu.

Dalším znakem kvalitního krmiva jsou vyvážené receptury pro různá plemena včetně rozdílů ve velikostech a věku. Specifickou stravu vyžadují štěňata, aktivní psi, starší psi, ale i psi velkých či malých plemen, březí fenky nebo kastrované kočky, venkovní kočky, koťata i kočky žijící v domácnosti.

Samozřejmostí by měly být složky obsažené v krmivu jako chondroprotektiva pro ochranu namáhaných kloubů a zdravý vývoj pohybového aparátu u štěňat a další doplňkové látky. Při výběru krmiva hledejte kategorii prémiové či superprémiové.

Jaké jsou výhody PRÉMIOVÉHO nebo SUPERPRÉMIOVÉHO KRMIVA?

Tato krmiva mají vysokou míru důležitých živin a dodají vašemu zvířeti tolik energie, kolik opravdu potřebuje. Představují 100% kompletní vyváženou stravu. Například ve složení prémiového krmiva Vivavita a superprémiového Starvita z Mountfieldu je maso pocházející z českých farem a suroviny (bylinky, ovoce, zelenina) od lokálních dodavatelů – každý z nás rád ví, co si dává na talíř, tak proč to nedopřát i svým čtyřnohým mazlíčkům? Nezapomínejme také na prospěšnost pro zdraví, lesklou srst a podporu střevní mikroflóry. V kvalitním krmivu můžeme nalézt například výtažek z rostliny Yucca schidigera, která snižuje plynatost zvířat, podporuje imunitu a činnost jater i ledvin, nebo kvasnicový extrakt, jenž chrání proti infekcím, pečuje o trávicí soustavu a podporuje krvetvorbu.

A jak přejít na lepší krmivo?


Postupně! Psům a kočkám vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, takže mohou odmítat i přechod na kvalitnější krmivo. Měli by si na ně zvykat postupně, minimálně v průběhu jednoho týdne kvůli přizpůsobení trávicí mikroflóry. První den stačí přimíchat do starých granulí 1/7 nových a pak postupně poměr navyšovat. „Pokud se vaše zvíře zdráhá jíst granule samotné, můžete je krátkodobě smíchat s vodou a vytvořit kašovitou směs,“ říká odbornice na výživu psů ze společnosti Mountfield Kristýna Hromádková.

Více informací a kompletní sortiment naleznete na www.mountfield.cz.

Show Buttons
Hide Buttons