Dobré krmivo = spokojený život

Češi milují psy a kočky. Podle průzkumu z letošního roku má doma jedno z těchto zvířat téměř polovina rodin, to je zhruba 4,7 milionu domácností. V přepočtu na počet obyvatel tak Češi patří mezi největší pejskaře a „kočkaře“ v celé Evropě. Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národem domácích mazlíčků. Rozmazlujte je tedy a dopřávejte jim kvalitní krmivo.

Potrava uzpůsobená aktuálním potřebám zvířete rozhodujícím způsobem přispívá k duševnímu i fyzickému zdraví. Správně zvolené krmivo je základem kvalitního nutričního managementu. Nezapomínejme, že psi a kočky jsou svým založením masožravé šelmy a jejich zažívací systém se ani za tisíciletí domestikace příliš nezměnil. I proto si dávejte pozor na příliš vysoký obsah obilovin. Kvalitní krmivo musí obsahovat tři základní složky: bílkoviny (proteiny), tuky a sacharidy. Bílkoviny a tuky mají být hlavně živočišného původu, protože obsahují více esenciálních aminokyselin a zažívání zvířat lépe vyhovují. Chybět by samozřejmě neměly vitamíny jako například vitamín A pro zdravý růst a dobrou imunitu nebo vitamin E, který je pro tělo významným antioxidantem a slouží i jako antioxidační clona. Svou nezastupitelnou roli mají také minerály (železo, měď, mangan a další) pro zdravé kosti, tkáně, krásnou srst a správnou funkci štítné žlázy.

Proč může být pšenice v krmivu škodlivá?

„Především v levném krmivu ze supermarketu je z větší části zastoupena pšenice. Na první pohled se to může zdát jako neškodné, ale při každodenním užívání se to může projevit jako vážný problém,“ vysvětluje Kateřina Böhmová, manažerka komunikace společnosti Mountfield. Nadměrně velký podíl obilovin obsahujících lepek vede prakticky neodvratně k tomu, že se u vašeho psa objeví problémy se zažíváním, obezitou nebo potravinovou intolerancí. Bílkoviny a tuky obsažené v obilovinách nemají dostatečnou výživovou hodnotu, a proto musí váš chlupáč sníst mnohem více krmiva, a tím nadměrně zatěžuje svůj zažívací systém. Bezlepkové obiloviny jako např. rýže, která se nachází v kvalitnějších krmivech, jsou pro vaše mazlíčky mnohem lépe stravitelné a vláknina z nich je pro střevní mikroflóru prospěšná.

Superprémiové holistické krmivo Starvita je bezlepkové, snadno stravitelné krmivo, které maximálně šetří organismus zvířete, a přitom přispívá k jeho skvělé kondici. Obsahuje vysoké množství živočišných bílkovin, vitamínů, minerálů, bylinek pro dobré trávení a dalších prospěšných látek. V řadě Starvita najdete granule, konzervy i kapsičky pro různá plemena psů a koček včetně rozdílů ve velikostech a životních fázích. Více informací na www.mountfield.cz.

Jak poznám kvalitní krmivo?

Jednoduše! „Výrobci musí uvádět všechny suroviny ve složení na obalu v sestupném pořadí. Čeho je v krmivu nejvíce, to je na prvním místě. Ve výčtu surovin by tak mělo být maso nebo masová moučka na začátku. Prémiová a superprémiová krmiva na obalu přesně popisují obsah jednotlivých druhů masa, případně jasně definují použité obiloviny,“ dodává Kateřina Böhmová z Mountfieldu. Taková informace je důležitá hlavně pro majitele psů trpících alergií na konkrétní složky potravy. Povinně se ve složení uvádí obsah bílkovin, tuku, vlákniny, vitaminů A, D3, E, vápníku, fosforu a mědi. A také popela, jehož by mělo být v průměru do 8 %. Tato hodnota ukazuje, kolik špatně stravitelných anorganických složek zůstane po úplném spálení granulí. V superprémiovém krmivu by mělo být více než 60 % proteinů živočišného původu.

Dalším znakem kvalitního krmiva jsou vyvážené receptury pro různá plemena včetně rozdílů ve velikostech a věku. Specifickou stravu vyžadují štěňata, aktivní psi, starší psi, ale i psi velkých či malých plemen, březí fenky nebo kastrované kočky, venkovní kočky, koťata i kočky žijící v domácnosti.

Samozřejmostí by měly být složky obsažené v krmivu jako chondroitin a glukosamin pro ochranu namáhaných kloubů a další doplňkové látky. Při výběru krmiva hledejte kategorii prémiové či superprémiové.

Jaké jsou výhody PRÉMIOVÉHO nebo SUPERPRÉMIOVÉHO KRMIVA?

Tato krmiva mají vysokou míru důležitých živin a dodají vašemu zvířeti tolik energie, kolik opravdu potřebuje. Představují 100% kompletní vyváženou stravu. V obsahu granulí pro psy a kočky by mělo být jasně specifikováno, o jaký druh masa se jedná (kuřecí, jehněčí, hovězí atd.) – každý z nás rád ví, co si dává na talíř, tak proč to nedopřát i svým čtyřnohým mazlíčkům? Nezapomínejme také na prospěšnost pro zdraví a čistotu zubů a podporu střevní mikroflóry. V kvalitním krmivu můžeme nalézt například výtažek z rostliny Yucca schidigera, která snižuje plynatost zvířat, podporuje imunitu a činnost jater i ledvin, nebo kvasnicový extrakt, jenž chrání proti infekcím, pečuje o trávicí soustavu a podporuje krvetvorbu.

A jak přejít na lepší krmivo?


Postupně! Psům a kočkám vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, takže mohou odmítat i přechod na kvalitnější krmivo. Měli by si na ně zvykat postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne kvůli přizpůsobení trávicí mikroflóry. První den stačí přimíchat do starých granulí 1/7 nových, druhý den 2/7, a tak postupně převézt zvíře na nové krmivo. Pokud mu zpočátku nebude chutnat, nenuťte ho. Nedojedené zbytky odstraňte a klidně ho nechte trochu hladovět. Zdravému mazlíkovi krátký půst prospěje, jen mu při něm nesmí chybět voda.

Váš čtyřnohý přítel si sám kvalitní krmivo prostě vybrat nemůže. Pokud chcete svým chlupáčům dopřát více kvality a přitom utratit méně peněz, pak se můžete spolehnout na KLUB VĚRNÝ PŘÍTEL od společnosti Mountfield. Ten byl založen pro ty z vás, kteří nakupujete krmivo pravidelně, a proto máte nárok na speciální ceny, takzvané CENY VĚRNÝ PŘÍTEL. Ty jsou vzhledem k vysoké kvalitě krmiva bezkonkurenční a jsou vždy výrazně nižší než akční ceny, za které nakupují ostatní zákazníci. Tyto ceny platí na veškeré krmivo v nabídce – více než 130 druhů napříč třemi řadami: standardní CARNIS, prémiová VIVAVITA a superprémiová STARVITA.

Více na www.mountfield.cz.

Text a foto: Mountfield

Show Buttons
Hide Buttons