Naučte psa hledat houby

Máte rádi lahodnou chuť houbové smaženice, řízků či jiných laskomin z těchto “královen lesa”? Pak jste pravděpodobně ochotni trávit čas v lese hledáním hub. A když si k této činnosti přizvete i svého psa, můžete se těšit nejen na výtečná houbová jídla, ale také na mnoho společných skvělých chvil.

A pokud si myslíte, že jste mistrem v hledání hub, mohu vás ujistit, že váš pes je mnohem lepší! Takže čím dřív začnete svého psa v hledání hub cvičit, tím dřív budete mít radost z úlovků těchto darů  přírody v lese.

Psi mají skvělý čich a psí nos – i pokud jde o hledání hub – nic nepřekoná. Klidně se tedy dejte do učení, váš pes tuto dovednost náležitě uplatní. A také se mu to bude líbit stejně tak jako vám, protože je to  i z jeho pohledu skvělá práce. Psi potřebují a milují činnost, takže se váš pes nádavkem ještě bude cítit dobře. Tím, že svého psa učíte hledat houby, mu dopřáváte mentální trénink. A co je nejdůležitější – tuto činnost budete vy i váš pes dělat společně, a to je bezesporu pozitivní věc. Tak vidíte, že jste oba vítězové v mnoha ohledech!

Hledat houby se můžou naučit všichni psi 

Jednotlivá plemena sice můžou mít rozdílné schopnosti, ale to má víc co do činění s individualitou jednotlivých psů než s konkrétními plemeny. Psi, kteří rádi pracují a jsou ochotni se nové věci učit, mají větší šanci být v houbaření opravdu dobří.

Máte-li psa  většího plemene s hustou srstí, dávejte dobrý pozor, když budete hledat houby v teplém období, aby se pes nepřehřál, mimo jiné by se to projevilo i na jeho chuti hledat houby.

Několik rad, než začnete

Než začnete s hledáním hub, ujistěte se, že je váš pes zdravý! Jen zdravý pes má chuť cvičit a pracovat. Nebude-li se váš pes cítit dobře, nebudete dosahovat výsledků, které si přejete.

Nezanedbejte odbornou přípravu! Ani naučit psa hledat houby není otázkou okamžiku!Ve skutečnosti to může trvat i několik let, než bude váš pes v hledání hub opravdu dobrý, ale začnete-li správně, začne váš pes hledat houby téměř okamžitě, jakmile pochopí, co od něj očekáváte.

Používejte pozitivní metody. Naučit psa hledat houby můžete jen pozitivním přístupem.Není síla, která by ho k tomu donutila, a trestat je samozřejmě naprosto zakázáno.Pozitivní metoda učení mj. spočívá v tom, že psa odměňujete pamlsky za to, že udělá, co od něj chcete. A to je mnohem účinnější než tresty.

Základní trénink. S výcvikem můžete začít teprve tehdy, až váš pes bez potíží zvládá základní poslušnost – musí umět sedět na povel a ovládat základní dovednosti. I výcvik „hledání hub“ vyžaduje, abyste měli se svým psem dobrý vztah – těžko od něj můžete vyžadovat poslušnost při hledání hub,  když od vás v lese bude utíkat nebo se zajímat o jiné věci.

Důležité! Ujistěte se, že váš pes nebude houby jíst – některé druhy můžou být pro psy jedovaté, dokonce smrtelně jedovaté. Máte-li psa, který sní všechno, co vidí, měli byste se pořádně zamyslet, než s tímto typem tréninku začnete, popřípadě si raději vybrat něco jiného.

Jak začít

Nejlepší je začít tím, že půjdete do lesa a nasbíráte si vlastní houby. Používat různé houbové koření nedoporučuji, poněvadž obsahuje další přísady, např. glutaman. Také bych v obchodě nekupovala žampiony, voní úplně jinak než houby z lesa. Nejlepší je nasbírat si vlastní směs (hříbky, kuřátka, babky…), zkrátka co u vás roste, co sbíráte, a s tou pak začít trénovat. Jak už jsem zmínila, k nácviku potřebujete základní poslušnost, dále pak dovednost psa označovat předměty. Pokud tato kritéria splňujete, můžete začít s tréninkem. Odložte psa a někam do trávy položte houbu (kdyby ji chtěl pes sežrat, strčte ji do plátěného pytlíku) a dejte povel k vyhledávání. Pokud třeba se psem trénujete vyhledávání osob nebo něco podobného, zvolte povel jiný, aby se vám nestalo, že pes místo houby začne vyhledávat člověka. Pak už to chce jen velkou dávku trpělivosti a opakování. Postupně zvětšujete vzdálenost hledané houby, přidáváte další houby různých druhů, a až to všechno oba zvládnete, můžete vzít košík a vyrazit do lesa.

Text: Renata Moritzova, foto: Katka Kašparová a archiv red.
(původní článek vyšel v časopisu HAF&MŃAU č. 4/2014)

Show Buttons
Hide Buttons