Dovolené se blíží – kam můžete i s pejskem?

Nejvyšší čas připomenout, jak je to s cestováním s pejsky. Podmínky cestování se zvířaty v rámci EU upravuje nařízení (ES) č. 998/2003 „O veterinárních požadavcích na neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu“. Podle uvedeného nařízení musíte tedy při cestování s psem splnit následující podmínky:

• zvíře musí být označeno mikročipem, který musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785 (např. v Chorvatsku vám nebude stačit pouhé tetování!);

• zvíře musí mít svůj pas – staré mezinárodní očkovací průkazy pro cesty do zahraničí už neplatí;

• zvíře musí mít platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu (včetně délky platnosti očkování).

V článku Do Chorvatska: Opatrně s bull plemeny! jsme už dříve uvedli mj.:

Konzulární oddělení chorvatského velvyslanectví nám poskytlo následující zásadní informace pro vaši bezproblémovou dovolenou se psem v jejich zemi.

Pokud nejedete psa do Chorvatska prodat a pes jede s vámi, coby svým majitelem, nepotřebujete žádné další doklady, razítka, očkování a vyšetření. Stejné podmínky platí i pro tranzitní země Rakousko a Slovinsko a pro návrat z výše uvedených zemí zpět do ČR, pokud neopustíte při cestě území EU.

Je výslovně zakázán tranzit, dovoz a dočasný pobyt všech teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI)! Vzhledem k tomu, že se plemeno dokládá výlučně průkazem původu, jsou všichni teriéři typu bull, tj. stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér a miniaturní bulteriér, kteří nemají rodokmen vydaný kynologickým svazem s členstvím v FCI, považováni za nebezpečné psy. Pokud tedy nemáte pro svého bull-psa průkaz původu, do Chorvatska jet nemůžete!

V článku Cestování s psem do Rakouska, Německa a Itálie se mj. dozvíte:

  • do Rakouska vždy s náhubkem a na vodítku!

Částečně dobrá zpráva je, že tam nejsou zakázaná žádná psí plemena, ale pozor – pro tzv. „bojové psy“ platí v jednotlivých spolkových zemích samostatné vyhlášky, které se však především týkají domácích. V zásadě platí, že pes musí mít vždy náhubek a být na vodítku!

  • do Německa pozor s tzv. nebezpečnými psy!

Do Německa je striktně zakázán dovoz, tedy i vstup na jeho území, těchto psích plemen, a to i jejich kříženců: pitbul, staford, stafordšírský bulteriér a anglický bulteriér! Více info k dovozu těchto plemen čtěte zde.

  • do Itálie vždy na vodítku max. 1,5 m dlouhém!

Jak uvádíme v článku v tištěném vydání, legislativa se v uplynulých letech několikrát proměnila… V článku každopádně najdete plné znění vyjádření, které nám exkluzivně napsal na naše dotazy ohledně cestování do Itálie Jan Werner z Konzulární kancléřství Italského velvyslanectví v Praze.

/red., foto. A. Jungerová/

Show Buttons
Hide Buttons