Dvě neprávem podceňovaná plemena pejsků do rodiny

Výběr prvního pejska do rodiny je docela složitou záležitostí. Přání vlastnit čtyřnohého mazlíčka sice většinou pochází z dětských úst, jenže všechny povinnosti rázem přepadnou na rodiče. Dospělí se budou muset o pejska starat, až to děti omrzí, a hned na začátku jsou postaveni před nesnadný úkol výběru správného plemena.

Někdy děti přijdou s návrhem konkrétního pejska, přejí si třeba zlatého retrívra či labradora, které znají z filmů. Ne vždy je však vysněné plemeno vhodné do konkrétní situace. Retrívr a labrador jsou zrovna příklady celkem bezproblémových pejsků (ovšem i oni potřebují dobrou výchovu, socializaci a aspoň základní výcvik), ale například vysněného vlčáka si asi těžko pořídíte do bytu.

V takovém případě musí rodiče zasáhnout a sami najít vhodná plemena psů. Mezinárodní kynologická organizace FCI jich oficiálně uznává asi 400, ale celkový výběr je určitě ještě o pár stovek vyšší. Přesto si lidi z drtivé většiny kupují stále stejná plemena. Není to škoda?

pudlPudl nepatří jen na mola

Vidíte pudla pouze jako psa z výstav a přehlídek? Tak to je omyl. Sice se z jeho srsti dají vytvářet doslova umělecká díla, ale vyniká také inteligencí. Patří mezi hbité, obratné a učenlivé pejsky. Rád si hraje, sportuje, plave, hodí se i pro výcvik. Kromě toho se dožívá kolem 15 let, což je psí nadprůměr. Jeho ukázková srst, která bývá mimochodem označována za nelínající, vyžaduje trochu více péče (kartáčování aspoň obden a častější stříhání), avšak jinak je pudl perfektním pejskem pro děti.

Stafordšírský teriér vám bude věrný

Stafordšírský teriér patří mezi méně známá plemena, ale faktem zůstává, že pokud hledáte pejska pro svou rodinu, měli stafordbyste se poohlédnout až za hranice svých znalostí. Tato rasa má tzv. “bojové” předky, kteří se dříve (před cca 200 lety) skutečně chovali pro boj s ostatními psy. Důsledně se ale dohlíželo na výborný vztah k lidem (majitelé si proto před bojem např. navzájem své psy koupali a případná agresivita vůči lidem byla důvodem k vyřazení z chovu, nebo dokonce i k utracení psa!), proto jsou tito psi k lidem vlídní a velmi přátelští. K jiným psům bývají zpravidla ostřejší – ale opět, vše je o výchově a při správném vedení a důsledné včasné socializaci může i staford být s jinými psy v pohodě. Aby to dobře klapalo, chce to pořádnou výchovu zkušeného chovatele. V Americe se stafordšírští teriéři (zkráceně nazývaní amstafové) dokonce podrobují testu povahy u veterinárního lékaře.

Nicméně jakmile se vám povede pejska vychovat a budete mu dávat dostatek pozornosti, stane se z něj neobvykle věrný přítel. Užijete si s ním všechny aktivity, které vás jen napadnou, má obrovskou sílu a rád si hraje.

Na co myslet při výběru plemene

Představili jsme si tu jen dva zástupce opomíjených plemen, ve skutečnosti jich je mnohem více. Do průzkumu se musíte pustit samostatně. Mějte na mysli hlavně to, co můžete pejskovi nabídnout. Počítejte zejména s tím, že větší rasy hůře snášejí pobyt v bytě, když nemají dostatek pohybu a vybití venku, a hlavně toho snědí více, takže utratíte vyšší sumu za kvalitní granule. Někteří pejsci potřebují hodně pohybu, jiní budou vyžadovat vaši neustálou lásku a pozornost. Každé plemeno má svá specifika, která ho činí originálem.

/REKLAMA/

Show Buttons
Hide Buttons