Každoročně to probíráme, vždy předem varujeme a upozorňujeme…. ale stejně se pak během léta rozčilujeme nad hlupáky, kteří klidně zavřou psa do auta třeba před obchoďákem a je jim úplně jedno, že venku je vedro na padnutí. Teplota v zavřeném autě roste přímo geometrickou řadou a může dosáhnout až 70 stupňů! A pes uvnitř auta trpí…
Jak správně postupovat, když takto trpícího psa uvidíte?
Rozbít okénko
To je častá rada na internetových diskusích. Jenže – je to opravdu tak snadné? Otázkou totiž je, jestli za vás pak tito “odborníci” zaplatí i vzniklou škodu a náklady na právníka – protože pravděpodobně okénko budete muset zaplatit ze svého. Navíc, když škoda přesáhne pět tisíc korun, tak vám dokonce hrozí i trestní stíhání!
„V případě, že škoda na poškozené věci přesáhne pět tisíc korun, jedná se již o trestný čin poškozování cizí věci a za ten hrozí pachateli až rok odnětí svobody, zákaz činnosti či propadnutí věci,“ uvedla k tomuto problému už před lety tisková mluvčí policie Ivana Nguyenová.
Rady od policie
Policisté proto radí všem, kdo si všimnou během veder, že je v autě zavřený pes, aby se nejdříve pokusili dopátrat majitele vozu – v obchodním centru můžete např. nechat vyhlásit značku vozu, jeho barvu a registrační značku. Dále zavolejte na linku 156 (Městská policie) nebo 158 (státní Česká policie). Hlídka na místo dorazí během pár minut a sama nejlépe posoudí, co dál dělat.
Ovšem pozor – občas musíte být iniciativní a dohlédnout na to, aby policisté věc opravdu začali řešit! Jak jsme zjistili z několika vašich příběhů, ne vždy se přímo “hrnou” akci řešit a spíše spoléhají, že se majitel dostaví k autu dříve či později sám. Máte-li dojem, že jde psovi o život, neváhejte na policisty “tlačit”, aby konali. Doporučujeme, abyste si celou akci raději natáčeli na mobil – pro případné další dořešení.
Rady od právníka
Zda můžeme rozbít okénko a poškodit tak vozidlo za účelem záchrany psa – na to se zeptal server Krimi Plzeň advokáta Mgr. Ing. Pavla Cinka z advokátní kanceláře CINK a partneři, který k uvedenému sdělil:
V případě, že se pes nachází ve vozidle, je možno přistoupit k záchraně psa rozbitím okénka pouze v případě naplnění podmínek tzv. krajní nouze dle §2906 občanského zákoníku, jinak bychom odpovídali majiteli za škodu tímto jednáním vzniklou (Kdo odvrací od sebe nebo od jiného přímo hrozící nebezpečí újmy, není povinen k náhradě újmy tím způsobené, nebylo-li za daných okolností možné odvrátit nebezpečí jinak nebo nezpůsobí-li následek zjevně stejně závažný nebo ještě závažnější než újma, která hrozila...).
V daném případě tedy musí zvířeti v autě hrozit bezprostřední nebezpečí. Nestačí tedy, že je pes v autě, musí reálně hrozit, že je tímto pobytem bezprostředně ohrožován, např. nepřiměřenou teplotou, nedostatkem vody a toto nebezpečí není možno odvrátit jinak, například zkontaktováním majitele, otevřením auta pokud není zamčené nebo přivoláním policie.
Také musím dodržet zásadu přiměřenosti, tedy minimalizovat zásah do vozidla a nepůsobit škodu větší než tu, která je nezbytně nutná k osvobození zvířete.
Za dodržení těchto podmínek mám za to, že takovýto postup je přípustný a bude patrně posuzován dle výše uvedeného ustanovení zákona o krajní nouzi. V každém případě však doporučuji tento postup volit až v případě, že situaci opravdu nelze řešit jinak a pokud již k uvedenému jednání došlo, doporučuji si zajistit svědky ohledně případného prokazování, že byly podmínky pro užití krajní nouze splněny.
Stíhání řidiče vozidla?
Právník dále doporučuje současně s uvedeným postupem rovněž kontaktovat policii, neboť pokud došlo ze strany majitele vozidla k takovémuto ohrožení zvířete, je zde na místě zabývat se i tím, zda ze strany majitele vozidla nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu týrání zvířete, za které může být uložen i trest odnětí svobody v trvání až 2 let.
Rady od veterináře
Pokud už jste tedy (ať už za asistence policie, nebo bez ní) nějakým způsobem otevřeli auto a vytáhli z něj přehřátého psa, v žádném ho nepolévejte studenou vodou – mohla by způsobit šok! Nejprve ho chlaďte ručníky, které namočíte nejlépe ve vlažné vodě. A samozřejmě mu poskytněte vodu na pití. Rozhodně doporučujeme psa co nejdříve odvézt k veterináři, aby ho prohlédl – zda nedošlo k vážnějšímu poškození zdraví.
Foto: A. Jungerová a internet