Budoucí maminky a toxoplazmóza od koček

Na FB stránce Kláry Vodičkové, skvělé trenérky koček a naší autorky exkluzivního seriálu, nás zaujal její aktuální text týkající se strachu budoucích maminek z koček a možné nákazy toxoplazmózou. Proto ho zveřejňujeme i zde a doporučujeme, abyste ho šířili mezi své známé, které budou mít miminko a okolí je plaší, ať se zbaví své milované kočky…

Přátelé, dostalo se ke mně pár negativních výkřiků ve smyslu že jsem blázen a že vědomě ohrožuji zdraví sebe i svého dítěte, když v těhotenství pracuji s kočkami a když jsem si pořídila malé kotě, protože Toxoplazma je velmi nebezpečná. Ráda bych vás ujistila že hned na začátku těhotenství jsem byla na toxoplazmu testovaná a navzdory své práci jsem stále toxo-negativní. Já i miminko jsme stále pod kontrolou lékařů stejně jako každá těhotná s miminkem a jsme oba v pořádku.

Stejně tak mi píší vyplašené nastávající maminky že jim ten a ten člověk říkal že musí kočku dát pryč, když otěhotněly, jinak že o miminko přijdou –TO JE HLOUPOST!!! Ano Toxoplazmu není radno podceňovat, ale zase z ní nemusíme dělat těhotenský mor. Nikde není psáno, že když jste těhotná a máte kočku, že se automaticky nakazíte a o miminko přijdete. Ráda bych tedy vzkázala všem těmto hlasům: Pokud chcete nastávající maminky strašit a udělat z milovaných koček bezdomovce, nejdřív si zjistěte jakým způsobem se tento parazit vlastně šíří. Bylo by dobré například vědět že nákaza přímo z výkalů od kočky v “domácnosti” je dle aktuálních výsledků POUZE 2%! Člověk se ve většině případů nakazí z neumytého ovoce a zeleniny(!).

KOUKNĚTE NA VIDEO:

Problematikou toxoplazmy se v České republice zabývá například prof. Flégr a zde se můžete podívat na jeho přednášku právě na toto téma 

Prosím, nestrašte už tak dost vyplašené maminky takovými tragickými scénáři. Navíc opuštěných koček máme v Čechách více než dost a více už jich opravdu není potřeba, a vy maminky nenechte se vystrašit pokud člověk dodržuje základní hygienu v domácnosti a pravidelně po své kočce uklízí výkaly tak se není čeho bát. 

Show Buttons
Hide Buttons