Přejídání: Když už neodoláte vy, ušetřete alespoň zvíře

Přejídání se často týká nejen lidí, ale i jejich mazlíků. „Ať se má taky dobře,“ řekněte si… Ale to je chyba.

Psí žaludek je totiž v některých směrech choulostivější než lidský, o kočkách ani nemluvě. Jak tedy svému mazlíkovi přilepšit, aniž byste mu ho zkazili?

Lidská strava jim nesvědčí

Obecně platí, že běžná lidská strava je pro psa i kočku nevhodná. Buď obsahuje moc cukru, nebo je naopak přesolená a psovi hrozí otrava sodíkem. Slané navíc vyvolává pocit žízně a přeplnění žaludku vodou může u velkých plemen psů způsobit nadýmání a následně torzi.

Se svátečními pokrmy, například o Vánocích, je to ještě horší. Rozhodně zapomeňte na bramborový salát a smaženého kapra! Psi bramborový škrob tráví špatně a kočky vůbec. Stejně tak jim škodí cibule (zejména syrová), nemluvě o tuku z majonézy. Sečteno a podtrženo: bramborový salát rozhodně ne! Totéž platí o smaženém mase, ať už jde o řízek nebo rybu. Nadměrné množství tuku může způsobit zánět slinivky břišní (i u vás, nejen u zvířete). Je toho ale víc, co do misky nepatří. Zcela nevhodné jsou například rozinky z vánočky. Už malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést ke zvracení, průjmu až k selhání ledvin.

Dobrého po málu…

Jestliže tedy chcete přilepšit psovi, ať už v průběhu roku nebo o svátcích, můžete mu dát třeba kousek vařeného rybího či jiného libového masa, jogurt, jablko, mrkev nebo brokolici. Ale pozor, stačí málo! Psům totiž vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, kterým se přizpůsobí žaludeční mikroflóra. Jakákoli větší změna může mít u citlivějších jedinců za následek průjem či zvracení. Na občasné malé přilepšení od pánova stolu by měl proto být pes zvyklý už od štěněte.

Konzervy StarVita jsou ideální formou přilepšení ke granulím, ale samozřejmě je můžete podávat i jako kompletní krmivo

„Já sám krmím svého psa granulemi StarVita. Sem tam mu přilepším kapsičkami nebo konzervami stejné značky. A dodržuji pravidlo – i když bych se tím jako zvěrolékař neměl moc chlubit – že poslední sousto patří psovi,“ přiznává veterinární lékař MVDr. Jan Herčík a dodává: „Můj pes je na to zvyklý v minimálních dávkách odmalička, takže mu pestrost stravy nemůže uškodit. Není totiž pravda, že se do granulí nesmí nic přidat. Pokud firma vyrábí granule, konzervy či kapsičky jedné řady, dají se kombinovat, protože mikroflóra žaludku je na tento druh krmiva přizpůsobená. Klidně tak můžete psovi přilepšit a zvolit kompromis, aby bylo krmení vhodné ze zdravotního hlediska a přitom chutné, ale aby zároveň bylo přijatelné pro jeho pána z hlediska pohodlí a peněz.“

Co se týká koček, je to ještě jednodušší: ideálním pamlskem pro ně bude pouze nesolené vařené či syrové – podle toho, jak jsou zvyklé – kvalitní maso. Případně můžete sáhnout po zdravém pamlsku, například z řady VivaVita. Bude pro kočku chutnější než lidská strava a hlavně vhodnější, protože obsahuje méně cukru.

Přilepšujte s rozmyslem…

Zlatou střední cestu ohledně pamlsků byste měli zvolit i vy, ale u psů a koček to platí dvojnásob. Takže dobrá rada za závěr: Ušetřete nadměrné zátěže alespoň žaludek svého mazlíka, když už ne ten svůj… A pokud mu chcete za každou cenu přilepšit, dělejte to s rozmyslem.

Řada VivaVita pamatuje i na pamlsky pro psy a kočky

Text a foto: Mountfield

/KOMERČNÍ SDĚLENÍ/

Show Buttons
Hide Buttons