Rozmazlujte své chlupáče! Chcete pro vašeho psa či kočku jen to nejlepší?

Jistě to znáte: ať už snídáte, obědváte nebo večeříte, on sedí a kouká na vás těma svýma smutnýma očima… Přesto byste měli odolat a svému psímu parťákovi lidské jídlo nedávat.

Co by tedy měla obsahovat kvalitní strava pro vašeho psa a co naopak škodí?

Krmivo pro vašeho chlupáče by mělo obsahovat stejně jako vaše jídlo dvě základní složky, a to bílkoviny a tuky, případně sacharidy. Další důležitou složkou, která by neměla chybět v jejich krmivu, jsou samozřejmě minerály a vitamíny. Dále nesmíte zapomenout ani na probiotika, omega-3 mastné kyseliny.

Co ale pejskovi určitě nesmí přijít do misky? Jednoznačně čokoláda, káva, avokádo, rozinky, cibule, česnek a alkohol. Je celkem zbytečně riskovat a krmit pejska lidskou stravou, pes má totiž jako masožravec jinou skladbu potravin než člověk jako všežravec. Respektujte tedy jeho přirozené potřeby a vyhněte se tak při krmení zbytečných experimentů.

Dávejte také pozor, kolik jídla svému psovi dopřáváte, abyste si z něj nevykrmili kuličku! Odneslo by to pak jeho zdraví. Svého mazlíka tedy nepřecpávejte a dopřejte mu dostatek pohybu. Dospělým psům se doporučuje podávat dvě jídla denně, ráno menší a večer větší porci. U dospělých psů můžete počítat přibližně s 200 g granulí na 10 kg váhy či 600 g na 10 kg váhy u kompletního mokrého krmiva.

Vápníková kost obalená kuřecím masem potěší každého psa. Kuřecí maso obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a málo tuku. Obsahuje vitamín B3 a B6. Je zdrojem selenu, fosforu, železa, zinku, sodíku a draslíku.

Vápníková kost obalená kuřecím masem potěší každého psa. Kuřecí maso obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a málo tuku. Obsahuje vitamín B3 a B6. Je zdrojem selenu, fosforu, železa, zinku, sodíku a draslíku.

Péče o zuby je u psů stejně důležitá jako u lidí, i když se na to mnohdy zapomíná. Dentální kartáčky slouží jako pamlsek a zároveň pomáhají udržovat zuby čisté přirozeným způsobem. Nejenže čistí zuby, zároveň posilují žvýkací svalstvo a redukují zápach z tlamy.  Kost je ovoněna extraktem ze zeleného čaje, který psům příjemně voní.

Rozmazlování povoleno

Když chcete udělat výjimku a pejskovi přece jen nabídnout něco málo z lidské stravy, můžete mu občas zpestřit jídelníček třeba lžící kvalitního bílého jogurtu. Jako dobrý zdroj snadno stravitelných živočišných bílkovin poslouží také vařené (nesolené a nekořeněné) kuřecí maso nebo kousek lososa, který je navíc zdrojem omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, důležitých pro kvalitu kůže a srsti, zdravou mysl i srdce a fungující metabolismus. Vitaminy, minerály a stopové prvky pak dodají brokolice, dýně a mrkev, syrové i vařené. „Spíše než lidské maso však svému chlupáčovi raději dopřejte zdravé pamlsky z řady Carnis nebo Mr. Gusto. Pro pejsky jsou jednoznačně chutnější než lidská strava, ale hlavně i vhodnější, protože obsahují kromě jiného méně cukru. Místo toho v nich najdete vitamíny, minerály a další prospěšné látky. Poslouží třeba i jako odměna za poslušnost při výcviku nebo prostě jen tak mazlíčkovi pro radost“, vysvětluje Vítězslav Čajka, produktový manažer společnosti Mountfield.

A co naservírovat kočce a čemu se naopak vyhnout?

Zatímco pes z vás při jídle nespustí oči a bude loudit, přestože právě spořádal plnou misku svého žrádla, kočka je nezávislá dáma s vlastními chutěmi, která si pečlivě vybírá. Teda aspoň to tak vypadá. Pravda je ale trochu jinde – kočky nejsou vybíravé z nějakého rozmaru, ale mohou za to jejich chuťové buňky. Patří totiž mezi obligátní masožravce, a tomu je přizpůsobeno i vnímaní chutí.

Aby kočičí krmivo splňovalo výživové nároky, mělo by obsahovat 80 – 90 % surovin živočišného původu, tzn. bílkovin a tuků. Z těch tělo čerpá i nezbytné esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6. Komplexní strava by také měla obsahovat vápník, fosfor, hořčík, vitamín D a A. A víte, že kočka nemá chuťové receptory pro rozlišení sladké chuti? Zato její chuťové pohárky velmi citlivě reagují na jemné odstíny hořké chuti, takže rozlišuje chuť bílkovin a tuků.

Vyloženě jedovaté jsou pro kočky čokoláda, kakao, cibule a rozinky. Nevhodná je obecně pak většina lidského jídla, protože obsahuje buď sůl a koření nebo cukry. A navzdory rozšířeným představám je to také mléko, které může způsobit střevní potíže vaší kočičky.

Pro kočky není přirozené žrát jednou denně, ideální je rozdělit krmnou dávno na tři porce během celého dne. Nepodceňujte ani pitný režim. Kočky totiž často mívají problém s pitím, protože mají snížené vnímání žízně.

Kapsičky StarVita představují kompletní superprémiové krmivo pro dospělé kočky všech velikostí a ras. Obsahují vysoký obsah masa, vitamín D pro imunitu koček, biotin, zinek a jód pro zdravou kůži a lesk či taurin pro podporu zraku

I kočky rády mlsají

Pokud za každou chcete kočce přilepšit ze svého, můžete jí občas nabídnout lžičku bílého jogurtu, vařený žloutek, kuřecí maso nebo tuňáka, případně sardinky ve vlastní šťávě. „Nejjednodušší a z výživového hlediska nejjistější je však vsadit na kvalitní kapsičky či zdravé pamlsky, které jsou pro kočku jednoznačně mnohem zdravější díky nižšímu obsahu cukru a vysokému obsahu masa, vitamínů a stopových prvků. Vybírat můžete třeba pamlsky řady Mr. Gusto nebo superprémiové kapsičky StarVita“, doporučuje Vítězslav Čajka, produktový manažer společnosti Mountfield.

Pamlsek obsahuje vitamin E ve formě a-tokoferol, která má největší antioxidační účinky. Maso z lososa je snadno stravitelné díky optimálnímu poměru aminokyselin. Navíc přirozeně obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, selen, vitamin D a draslík.

Více informací na www.mountfield.cz.

PRODUKTOVÁ PREZENTACE
Show Buttons
Hide Buttons