Jak účinně pomoci útulkům v zimě

Pomáhat je samozřejmě třeba celoročně, ale v zimě je každá pomoc ještě víc vítaná – už jen proto, že třeba v psích útulcích mrznou svěřenci ve venkovních kotcích…

Jak na to, aby byla pomoc opravdu účinná? Každého totiž hned napadne – odvezu jim granule. Samozřejmě, krmení je potřeba, ale vždy je dobré si nejdřív zjistit, co který útulek momentálně nejvíce potřebuje – protože někde můžou mít momentální nouzi o krmení, jinde třeba o stelivo do kočičích záchůdků, a jinde zas třeba urgentně potřebují peníze na zaplacení veterinární péče.

1. FINANČNÍ POMOC

Za tu bude každý útulek úplně nejradši – protože pak si může pořídit přesně to, co zrovna potřebuje. Nemusíte hned posílat peníze na účet, vhodnou možností je např. předplacení péče u veterináře, s kterým útulek spolupracuje. Veterinář útulku zajišťuje spoustu věcí – ošetření, očkování, kastrace, čipování… Je toho opravdu velká spousta a, jak jistě sami víte, tyhle služby opravdu levné nejsou!

Každopádně vám rozhodně doporučujeme posílat peníze jen těm útulkům, které mají transparentní účet, a můžete si tak sami zkontrolovat, na co vaše peníze půjdou (resp. na co šly peníze těch, kdo je darovali před vámi) – pokud na účtu vidíte jen samé hotovostní výběry (z nichž není jasné, na co byly peníze ve skutečnosti použity; samozřejmě, že občasný výběr není zločin, ale když je tomu každý den, měli byste určitě zbystřit!), opravdu zvažte, zda chcete podpořit zrovna tuto organizaci. Ideální je, když platby z útulkového účtu jdou na platby na veterině, nákupy krmení, steliva apod. Pak jste na správném místě!

V dnešní době už je možné mít transparentní účet zcela zdarma, takže výmluvy, že je to drahé apod. jsou zcela mylné. Stejně tak řeči o tom, že “jejich dárci nechtějí být vidět“, proto nemají transparentní účet, je prostě nesmysl… Anonymní dárce může peníze věnovat v hotovosti a nenechat si třeba ani vystavit potvrzení (pokud opravdu nechcet být za žádnou cenu vidět).

Solidní útulek vám sám nabídne potvrzení o přijetí daru za účelem daňového přiznání (ano, díky daru můžete sami ušetřit na dani).

2. KRMENÍ

Ano, zvířata v útulcích potřebují pravidelně krmit. Než ale někam povlečete obří pytle s granulemi, raději se nejdřív zeptejte – jestli je zrovna potřebují, a případně, jaké značky se jim nejvíc hodí. I útulkoví psi a kočky mají z častých změn stravy průjmy a zažívací potíže… Proto je dobré to radši předem konzultovat. Některé útulky uvádějí značky krmení přímo na svém webu – doporučujeme tedy se předem aspoň podívat na jejich internetovou prezentaci.

Kočičí útulky většinou více uvítají konzervy nebo kapsičky. A opět – raději se předem optejte, co se jim zrovna hodí. Někdy je opravdu lepší donést dvě kvalitní konzervy než 10 levných “srágor”, po kterých mají kočky jen problémy…

3. CHOVATELSKÉ POTŘEBY

Teď v zimě se mnohým útulkům hodí deky, matrace apod. Ale opět – radši zeptejte – některé útulky jich mají takový nadbytek, že je samy nabízejí dál, jiné je třeba ze zásady nechtějí (kvůli náročnější hygieně). Někde vás dokonce odmínou i s oblečky pro psy, které jste donesli v dobrém úmyslu – třeba je ale nemají kde prát a sušit…

Misky, hračky, pělíšky, škrabadla, pro pejsky obojky a vodítka… to vše se také hodí!

4. FYZICKÁ POMOC V ÚTULKU

Ta se také často velice hodí – psí útulky uvítají pravidelné venčitele svých pejsků, v kočičím útulku zas budou rádi třeba za pomoc s čištěním záchodů či obecně s úklidem, anebo třeba jen za to, že se přijdete s kočkami pomazlit – mnohé z nich tráví v útulku i spoustu let a tolik potřebují člověčí pohlazení…

Organizacím, které pořádají akce (např. umisťovací výstavy), se velice hodí dobrovolníci, kteří pomohou při akcích – třeba se stavěním výstavních klecí, úklidem prostor atd.

5.  POMOC S UMÍSTĚNÍM

Útulkům můžete pomoct třeba “jen” sdílením jejich svěřenců – na internetu, facebooku, ale třeba i rozesíláním mailů.

ZKRÁTKA – MOŽNOSTÍ JE CELÁ ŘADA, ALE ZÁKLADEM JE, ABYSTE NEJPRVE ZJISTILI, CO TEN KTERÝ ÚTULEK ZROVNA POTŘEBUJE, ČÍMŽ BUDE VAŠE POMOC JEŠTĚ ÚČINNĚJŠÍ!

A nezapomeňte – kdo rychle dává, dvakrát dává. Tak prosím neotálejte a zajděte do nejbližšího útulku a pomozte. Děkujeme vám!

Text: Kateřina Kašparová

Show Buttons
Hide Buttons