Kdy, čím a jak odměňovat vašeho psa?

Láska k našim psům často nezná hranic a může tak přerůst až k nadměrnému rozmazlování. To není dobré ani co se výchovy a tréninku týče, natož pokud se rozmazlování projevuje nadměrným pamlskováním. Jak a čím tedy psa odměňovat, poradí výživová expertka značky Fitmin Denisa Kopecká.

Pamlsky by neměly přesáhnout 10 % denního příjmu potravy. Jsou totiž určeny výhradně k odměňování a neměly by psovi nahrazovat pestrou a vyváženou stravu. Navíc často bývají obohaceny o nejrůznější doplňky stravy, jejichž správné dávkování psům prospívá, ale naopak nadměrný příjem by na jejich zdraví mohl mít neblahý vliv. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a nutnou výchovu, aby vám pes nepřerostl přes hlavu.

Co je zdravé pro člověka, nemusí být zdravé pro psa

Psí piškoty vypadají úplně stejně jako ty lidské, ale přesto se od sebe zásadně odlišují. Obvykle bývají se sníženým obsahem lepku a cukru, který psům nedělá dobře. Pak jsou ale pochutiny, které jim mohou dokonce vážně ublížit. „Psům byste určitě neměli podávat nic s vysokým obsahem soli nebo cukru, který narušuje jejich střevní mikroflóru. To způsobuje problémy s trávením. Navíc spousta potravin, které člověk snese, může vašeho psa dokonce otrávit. Jedná se například o sladidlo xylitol, čokoládu, zelené části rajčat, hrozny, rozinky, cibuli, česnek, pažitku nebo pórek. Dalším faktorem u senzitivních a alergických psů je přítomnost například lepku, bílkoviny, pro alergické psy to může být i vyšší koncentrace histaminu v daném pamlsku,“ zdůrazňuje Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin.

Pokud chcete mít jistotu, že odměny pro svého psa vybíráte zodpovědně, vsaďte na produkty určené výhradně pro něj a zaměřte se na složení. „Čím jednodušší složení, tím větší jistota,“ dodává Kopecká. Nejvhodnější jsou receptury inspirované přírodou a založené zejména na vysokém podílu čerstvého masa. „Ideální je pohlídat, že jsou pamlsky i bez lepku, syntetických antioxidantů, nežádoucích stabilizačních látek a barviv,“ vyjmenovává expertka. Speciální řada Purity Snax stoprocentně přírodních a ručně vyráběných pamlsků tradičního českého výrobce Fitmin nabízí hned několik tvarů a příchutí, kterými svého psa rozhodně potěšíte.

Pozvolné sušení po dobu 48 hodin při nízké teplotě zajistí pochoutkám dostatečnou křupavost a vláčnost bez použití syntetických konzervantů, jako například sorbitolu či glycerolu.

Vhodná motivace na výcvik

Díky metodě pozvolného sušení se nemusíte bát, že by se vám přírodní pamlsky Fitmin Purity Snax třeba i při letním cestování zkazily. Dají se jednoduše porcovat, a tak můžete svému psovi dávkovat dobroty dle libosti. Díky tomu se hodí i pro trénink, při kterém si můžete ulamovat drobné kostičky třeba z masových proužků Stripes.

A jak nejlépe na odměňování? Nejdůležitější je vědět, za co přesně chci odměnit a udělat to ve správný čas tak, aby si pes konkrétní chování spojil s odměnou a věděl, že to dělá správně. „Některé studie potvrzují, že psi umí počítat a ocení při výcviku množství pamlsků, které dostanou. Můžete tak větší proužky natrhat na větší množství malých kostiček, a znásobit tak radost se stejným množstvím,“ radí trenérka psů a ambasadorka Fitmin Tereza Kaniová.

Výběr správných pamlsků není žádná věda. Nezapomínejte číst složení, které by mělo odpovídat tomu, co má váš pes rád a je pro něj zdravé. Také myslete na rozumné množství
a potom už ho můžete odměňovat s klidným svědomím.

Text a foto: FITMIN
Show Buttons
Hide Buttons