KORONAVIRUS & naši mazlíčci – objasní veterinář

Vše nám objasnil pan doktor Lukáš Duchek z pražského Vetcentra a protože jsme ve vážné situaci, tak vám zcela výjimečně zde přinášíme úplně celé znění rozhovoru k tomuto tématu (vyšel v aktuálním č. 3-4/20):

Ot.: Majitelé koček už dávno vědí, že jejich miláčci v sobě tento virus nosí – a u některé kočky se projeví, u jiné nikoliv. Prosím objasněte to – o co jde a jak se liší od toho, co nyní děsí doslova celé lidstvo?

MVDr. Duchek: Koronavirus mají svůj vlastní kočky a svůj vlastní psi. Jsou to různé druhy koronavirů, které se nepřenášejí ze psů na kočky, nebo z koček na psy, a už vůbec ne na lidi.
Tedy – kočičí koronavirus je často přítomen v zažívacím nebo dýchacím traktu koček a může způsobovat střevní a dýchací problémy. Potíž je, že pokud jde o zmutovaný kočičí koronavirus, způsobuje u koček tzv. FIP, tedy kočičí virovou peritonitidu, neléčitelné smrtelné onemocnění koček.
Psí koronavirus je u psů zejména ve štěněcím věku často odpovědný za střevní onemocnění s příznaky průjmů a případně i krve ve stolici.
Zkráceně, koronaviry jsou už dlouhou dobu známí původci onemocnění psů a koček a nesouvisí nijak s lidským onemocněním koronavirem.

ot.: Je pravda, že se dřív proti FIP dalo očkovat, ale účinnost byla minimální, tak se s tím přestalo?

MVDr. Duchek: Ano, proti FIP se očkovalo, ale šlo o vakcínu aplikovanou na nosní sliznici, která způsobovala pouze slizniční imunitu a měla podle údajů výrobce cca 70% účinnost. Navíc byla poměrně drahá a měla krátkou exspiraci, takže často prošla. Výrobce ji před pár lety stáhnul z prodeje v ČR.

ot.: Zaznamenal jste zprávy – zejména z USA – že se snad blýská na lepší časy a možná už brzy budeme mít k dispozici lék na FIPku?

MVDr. Duchek: Ano, v USA a v Kanadě je k dispozici přípravek s názvem Mutian X. Je několik studií, kde je prokázaná účinnost tohoto přípravku na kočičí koronavirus, a to jak na střevní koronaviry, tak při léčbě FIP.
Je tu bohužel několik ale. Tento přípravek je registrovaný pouze v USA a v Kanadě, a to ne jako lék nebo léčivo, ale jako výživový doplněk. Tudíž mu chybí řada testů, které léčiva musí podstoupit, než jdou do oběhu. Vše je zřejmě z důvodu snahy dostat přípravek rychle na trh, což vypadá chvályhodně, ale nese to samozřejmě i rizika.
Testování léčiv není samoúčelná blbost. Při testacích se kromě jiného zjišťuje účinnost přípravku, ideální dávkování, snášenlivost léku, vedlejší účinky, interakce (možnost použití s jinými léky), kontraindikace (stavy, při kterých není možné přípravek použít) atd.
Závěrem, tento přípravek nelze v EU koupit. Je samozřejmě možné si ho objednat z USA a použít ho na vlastní riziko. Možná ještě jedna perlička na závěr – podle některých zdrojů se uvažuje o využití tohoto přípravku k léčbě koronavirózy u lidí.

ot.: Právě z USA byly hlášeny už případy, že se kočku podařilo vyléčit. Někteří to tvrdí i tady v ČR, ale to se mi nepovedlo ověřit – vy snad takový případ znáte?

MVDr. Duchek: Jak jsem popsal výše. Bylo zveřejněno několik studií potvrzujících účinnost tohoto přípravku na kočičí koronavirus. Případů vyléčení FIP pomocí Mutian X je v USA zřejmě už mnoho.
V Čechách nevím, ale pravděpodobně někteří majitelé nemocných koček objednávají a používají Mutian X na vlastní nebezpečí. Bohužel jeho legální použití v ČR je zatím nemožné.

Další témata rozhovoru s panem doktorem Duchkem: PARVOVIRÓZA, OČKOVÁNÍ (dotazy čtenářů). Časopis HAF & MŇAU je v prodeji v běžných trafikách PNS, pokud ho nemůžete sehnat, tak aktuální seznam prodejen (abecedně dle měst) najdete zde.

Hodně zdraví vám všem přejeme ♥

Show Buttons
Hide Buttons