Zájem o pojištění mazlíčků roste

Jan Moravec z PetExpert: Majitelům ušetří desítky tisíc za veterinární péči

Co do počtu chovaných psů a koček patříme my Češi k evropské špici. Čtyřnozí společníci jsou pro mnoho z nás dalším členem rodiny, a když mají zdravotní problémy, chceme jim poskytnout adekvátní péči. Ta ovšem často bývá drahá. V tomto ohledu výrazně pomáhá pojištění veterinárních nákladů. V tuzemsku si jej sjednává jen zlomek lidí, letos však uzavřených pojistek podstatně přibývá. S čím vším pojištění pomůže? Která plemena si Češi pojišťují nejčastěji? Přečtěte si náš rozhovor s Janem Moravcem ze společnosti PetExpert, která se na tento druh pojištění specializuje.

O nás Češích se říká, že jsme milovníci psů a koček. V pojištění našich mazlíčků však docela zaostáváme. Proč by lidé měli svoje zvířecí parťáky pojistit?

Pojištění veterinárních nákladů se rozhodně vyplatí, aby majitel zvířete nemusel náklady na zdravotní péči táhnout jen ze své kapsy. Vždyť jen léčba zánětů uší, které patří mezi nejčastější problémy, stojí průměrně 3,5 tisíce korun. Pokud ale nastanou komplikace, mohou se náklady vyšplhat až na 20 tisíc. Mezi další časté potíže patří průjmy, zvracení a další gastro problémy, za které u veterináře zaplatíme v průměru 6 tisíc korun, ale klidně až 40 tisíc. Až na 8 tisíc nás může vyjít i taková „banalita“, jako je zabodnutá osina. A když například neuhlídáme štěně a ono pozře cizí těleso, vytáhneme z peněženky i desítky tisíc korun.

Proč je u nás tedy pojištění domácích mazlíčku tak málo využívané?

Na našem trhu jde o relativně mladý produkt, takže se stále jedná o minoritní záležitost. Poptávka se ale jednoznačně zvedá. Od počátku letošního roku jsme již v květnu překonali počty nových klientů za celý předchozí rok. Pomalu se tak blížíme k celkovému počtu 50 tisíc zvířecích klientů a síť našich smluvních veterinárních zařízení pokrývá asi 85 procent odpovídajících pracovišť. Také se dá předpokládat, že s rostoucí nabídkou a konkurencí bude mít pojištění domácích mazlíčků postupně lepší poměr ceny a výkonu.

Na co se pojištění veterinárních nákladů vztahuje? Které úkony z něj naopak hradit nelze?

Pojištění veterinárních nákladů se obecně nevztahuje na preventivní veterinární prohlídky, očkování, čipování, dědičné a vrozené vady, transplantace, kastraci nebo ošetření související s březostí a porodem. Nehradíme ani kosmetické zákroky a nápravy vad neohrožujících život. Samozřejmě nejsou pokryty ani nemoci a úrazy, k nimž dojde před vstupem do pojištění. Zvíře musí být rovněž ošetřeno v naší síti smluvních lékařů. Výjimkou jsou akutní případy, kdy je přímo ohrožen život zvířete. V takovém případě hradíme ošetření u libovolného veterináře, i mimo naši smluvní a partnerskou síť.

Standardně se tedy naše pojištění vztahuje na plnou diagnostiku, léky, materiál, ošetření a léčbu, včetně operací a předoperační péče, hospitalizaci zvířete, vše do sjednaného limitu pojištění. U chronického onemocnění hradíme jeho první výskyt a diagnostiku.

Jaké pojistné limity, případně typy pojištění vaši klienti preferují?

U majitelů psů i koček je nejoblíbenější naše pojištění Start, které zahrnuje pojištění veterinárních nákladů s ročním limitem 35 tisíc u psů, respektive 25 tisíc korun u koček a pojištění odpovědnosti s ročním limitem 2 miliony korun. Poměrně značné oblibě se těší i pojištění psa Premium, u nějž je roční limit na veterinární náklady již 80 tisíc korun a obsahuje třeba i pojištění ztráty nebo odcizení, či třeba nákladů na nalezení zvířete.

Jako jediný poskytovatel v Česku platíme za klienty v drtivé většině případů přímo veterináři, a to prakticky obratem. Pojištěný majitel zvířete si tak výdaje za ošetření u smluvních lékařů nemusí nechávat zpětně proplácet u své pojišťovny.

Která plemena psů, případně koček si lidé nejčastěji pojišťují? Uzavírají smlouvu i na více zvířat?

Nejčastěji jsou to velká plemena, na ty připadá asi 40 procent našich smluv. Střední a malí psi jsou zastoupeni téměř shodně s podílem kolem 30 procent. Co se konkrétních plemen týče, nejvíce si naši klienti pojišťují francouzské buldočky, křížence neboli voříšky střední velikosti a stafordširské bulteriéry. Kočky si Češi pojišťují méně než psy, i když v posledním roce i tento segment roste. Mezi nejpojišťovanější plemena patří mainská mývalí, evropská kočka a britská krátkosrstá.

Na jednoho klienta typicky připadá jen jedno pojištění zvíře, a to v zhruba 93 procentech případů. Necelých 6 procent klientů uzavře dvě smlouvy. Na tři smlouvy na osobu připadá bezmála 1 procento případů.

Více zde: https://www.petexpert.cz

Show Buttons
Hide Buttons